Forrás: Getty
A rendrakás könnyebbnek hangzik, mint amilyen valójában. Néha nehéz eldönteni, mitől szabaduljunk meg, hiszen nem akarunk semmi fontosat kidobni. De a nehézség abban rejlik, hogy pontosan meghatározzuk, mi az, ami fontos.
Bármilyen komplikált is ez a folyamat, arra biztatunk, hogy pozitívan állj hozzá a rendrakáshoz. Ne felejtsd: nem csak a felesleges dolgoktól szabadulsz meg, hanem teret is teremtesz mindannak, ami előtted áll.
Nem tudod, hol kezdd? Íme hét kérdés, amit érdemes feltenned magadnak, miközben rendet raksz.
Jó még rád, vagy használható egyáltalán?
Tudjuk, hogy számos oka lehet annak, hogy a ruhák éppen nem passzolnak – súlygyarapodás vagy -vesztés, gyógyszerek, stressz, rossz méretválasztás stb. De a cél, hogy reálisan és együttérzően gondolkozz a nem megfelelő ruhadarabok megtartásáról, amiket valószínűleg soha nem fogsz viselni. Hiszen a sérült háztartási eszközöknek is menniük kell!
Ne feledd, ha valami túl nagy, de drága volt volt, vagy egyszerűen imádod, érdemes lehet elvinni egy szabóhoz. Ez ugyan nem pontosan a rendrakás része, de segíthet megbarátkozni azzal a gondolattal, hogy megválsz attól a túlméretezett ingtől, amit ingyen kaptál, de soha nem fogsz viselni.
Passzol a jelenlegi stílusodhoz?
Manapság a divattrendek gyorsabban változnak, mint valaha. Gondold át, az adott tárgy (legyen az egy kabát, egy táska vagy egy pénztárca) illik-e még a jelenlegi énedhez. Lehet, hogy egy időben shabby chic lakberendezési stílusod volt, vagy sok zöld ruhát hordtál, de elképzelhető az is, hogy mostanra van néhány dolog, ami már nem hoz lázba.
Fogod még valaha viselni vagy használni?
Valóban fogom még viselni? – a kérdés, amit sok dologgal kapcsolatban feltehetünk, legyen szó egy síanorákról (egy életre elment a kedvünk a síelésről), vagy kismama ruhákról (és nem tervezünk több gyereket).
Ugyanez vonatkozik azokra a lakberendezési tárgyakra, amiket egy különleges alkalomra vásároltál – tényleg szükség van egy vattacukorgépre a gyerek szülinapja után? Ha nagy az esélye, hogy nem fogod újra használni, itt az ideje, hogy megszabadulj tőle.
Van több is belőle?
Tedd fel magadnak a kérdést, van-e több is az adott tárgyból. Ha több van belőle, nem használod gyakran, vagy nem is igazán kedveled, valószínűleg érdemes megválni tőle.
Ez a kérdés a konyhai eszközöktől a sminkekig és ruhákig mindenre vonatkozhat. Hiszen tényleg szükséged van annyi mérőpohárra, szempillaspirálra és fekete V-nyakú felsőre?
Még mindig releváns?
Akár egy referencia könyvről, akár egy ruhadarabról van szó, amely már kiment a divatból, dobd ki azokat a dolgokat, amik már nem hasznosak vagy aktuálisak. Ez az elektromos eszközökre is vonatkozik. Bár mindig jó ötlet, ha van egy tartalék telefonod, ha a tiéd eltörne vagy vízbe esne, valószínűleg csak egy tartalék telefonra van szükséged, nem ötre. Ennek jegyében gondold át, hány tartalék laptopot, tabletet és egyéb eszközt tudnál kiszelektálni.
Magas az érzelmi értéke?
Ne feledd, nem minden dolog rendelkezik magas érzelmi értékkel. Az egyik terület, amire különösen figyelni kell, a gyerekek rajzai: jelölj ki egy dobozt vagy egy mappát, ahol tárolhatod őket, és ha ez megtelt, válogasd át, hogy helyet csinálj az újabb alkotásoknak.
Ez egy „majd egyszer” dolog?
Tedd fel magadnak azt a kérdést is, hogy az adott tárgy egy „majd egyszer” dolog-e. Persze, lehet, hogy egy nap megmászod a Machu Picchut, de valószínűleg nem azokat a tízéves túrabakancsokat fogod használni hozzá… Inkább válj meg az ilyen dolgoktól. „Azért tartogatom, mert majd egyszer jó lesz, vagy bűntudatból?” Ha bármelyik kérdésre igennel válaszoltál, vagy könnyen pótolható a tárgy, akkor tudod, mit kell tenned.