Forrás: Europress
Növényeink – hiába nem ficánkolnak – ugyanolyan kis kedvencek, mint négylábú társaink. Felelősséggel tartozunk értük, gondos ápolást és odafigyelést igényelnek, cserébe pedig megszépítik és színekkel töltik meg életterünket. Ezért tud nagyon fájni, ha egy régóta dédelgetett virág elszárad. És sokszor nem is tudjuk, miért. Túl sok víz? Túl kevés napfény? Túl régi föld? Megannyi dolog állhat a háttérben. De szerencsére sokat tehetünk azért, hogy ezeket látatlanban is megelőzzük. Az 5 legalapvetőbbet mindenképp. Ezeket soroljuk most fel.
1. Tegyél alá mogyorót! Minden növénynek szüksége van megfelelő vízelvezetésre, hogy a túlzott nedvességtől ne rohadjanak el a gyökerei. Ráadásul az is fontos, hogy ne tapadjon hozzá a cserép aljához, hogy átültetés előtt sérülés nélkül ki tudd szedni tartójából. A megoldás: a cserépbe előbb szórj földimogyorót, majd arra a virágföldet – fele-fele arányban -, és így ültesd bele a növényt. A mogyorószemek gondoskodnak arról, hogy a legalsó réteg kellően szellős és laza maradjon.
2. Táplálj tojáshéjjal! Senki nem szereti több kilós zsákokban hazacipelni a növényi tápanyagokat, amivel javíthatja a cserepesek földjének minőségét. És nem is kell! A táptalaj kálium és kalcium tartalmát ugyanis egyszerű házi készítésű “csodaszerrel” is felturbózhatod. Csak főzz meg egy jó adag tojáshéjat sima vízben, majd hagyd ázni benne legalább 8 órát! Addig tárold a garázsban vagy a mosogató alatt! Ha megvan, egyszerűen öntözd meg vele a növényeket!
3. Vágd vissza őket! Ahogy a gyümölcsfáknak a kertben, úgy a cserepes növényeknek is a szobában szükségük van rendszeres megújulásra. Ezt pedig egy alapos, de szakszerű metszés biztosíthatja nekik. Járj utána, hogy a különböző fajtákat hogyan és milyen gyakran érdemes visszavágni, és egy éles metszőollóval a kezedben kövesd is a tanácsokat.
4. Öntözz megfelelően! Bármennyire is lerágottnak tűnik, a növény igényeihez igazított locsolás megkerülhetetlen. Ehhez pedig pontosan tisztában kell lennünk annak igényeivel, és azokat szem előtt tartva kialakítani a heti rutint. Könnyen lehet, hogy tíz cserepesünket öt különböző ütemezésben kell megitatnunk. Azonban ez összességében is csak néhány percnyi feladat, ráadásul az egészséges és virágzó növények látványával sokszorosan megtérül.
5. Használj kávészűrőt! A földimogyoró helyett (vagy azzal együtt) tehetsz papírból készült kávészűrőt is a cserép aljára. Ez segít abban, hogy a felesleges víz távozni tudjon a cserépből, a föld viszont benne maradjon. Ráadásul kevesebbszer kell itatnod a növényt, mert a papír megtartja a nedvességet. És az átültetés is sokkal könnyebb lesz, hiszen csak ki kell emelned a virágot a filterrel együtt, és a föld sem szétszóródik majd szét.