Fotók: Europress
A fűtési szezonban az egyik legnagyobb gondot tudja okozni a nem megfelelő páratartalom. Az se jó, ha túl magas, az se jó, ha túl alacsony.
Az ideális páratartalom a 40-60%-os – egy. Na igen, de mérő nélkül honnan tudod, hogy megfelelő-e a páratartalom?
Ha túl magas a páratartalom, akkor bepárásodnak, vizesek lesznek az ablakok, leválhat a tapéta, megjelennek a penészfoltok a falon, ezáltal nem túl kellemes, dohos szag is keletkezik a lakásban, hiába szellőztetsz rendszeresen. A nedves levegőtől bepenészednek a ruhák is, a bútorok is. Ráadásul az emberi szervezetre is irritáló hatással van, allergiás, asztmás tünetek jelentkezhetnek a penészgombával telített levegő miatt, a gyerekek megbetegedhetnek, légzési nehézségek léphetnek fel.
Mit tehetsz ellene? Használj párátlanító- penészmentesítő készüléket és szellőztess rendszeresen.
Ha túl alacsony a páratartalom, akkor száraz a levegő, hidegebbnek érezzük a lakást, kiszárad a szervezetünk, a bőrünk, szomjasabbak vagyunk, könnyen eleredhet az orrunk vére, romolhat közérzetünk. A fa bútorok kiszáradhatnak, könnyen tönkremehetnek, eltörhetnek.
Mit tehetsz ellene? Párásító berendezéssel párásabbá teheted otthonod levegőjét. Számtalan különböző módszer közül választhatsz, kezdve az ultrahangos párásító berendezésektől a magasnyomású porlasztásos elven működő párásítókon át a melegpárásítókig. De olcsóbb megoldás, ha telepítesz néhány növényt a lakásba, vagy vizes edényeket, tálkákat helyezel el minden szobában, a lehető legközelebb a fűtőberendezésekhez. De még egy vizes törülközőt száradni hagyni a lakásban is jobb a semminél.
A megfelelő páratartalommal spórolhatsz is! Az optimális páratartalom mellett a fűtést is lentebb veheted, így a fűtésszámlád is kisebb lehet.
Ha nem akarsz lemaradni az Otthonok&Megoldások cikkeiről, akkor iratkozz fel hírlevelünkre mielőbb!
<< Ezt ITT tudod megtenni! >>