Ha építkezünk, figyeljünk a tájolásra
Milyen benapozottságra lehet számítani?
Ahhoz, hogy ellenőrizni lehessen, hogy egy adott földrajzi szélességi kör mentén adott pontba mikor és pontosan honnan érkezik a napsütés, a nappályadiagramok nyújtanak segítséget. Ezekről leolvasható az elméleti benapozás időtartama – az év tetszőleges napjára -, sőt meghatározható az árnyékolás mértéke is.
Reméljük, hidegben már nem nagyon lesz részünk, hiszen nyakunkon a tavasz, de a szoláris hőnyereségre – okosan használva azt – a jövő télen is szükségünk lehet. S hogy mi a szoláris nyereség? A napsugárzás hőtartalmának átengedése. Megmutatja, hogy a külső üvegfelületre jutó napsugárzás hőenergia-tartalmának hány százalékát engedi át az üvegezés. Bármely környezeti elem, amely a napsütéses órák alatt blokkolja a napsugárzást – például a fák sokasága -, jelentősen limitálja a napenergia fűtési célú használatát. A minél több napenergiát hasznosító épület előnye, hogy annak kevesebb fosszilis energiát kell fűtési célra felhasználnia. A megfelelő benapozottság további pozitívuma, hogy vele értékes centiméterek spórolhatók a hőszigetelésből, így kedvezőbben alakul a falazatok költsége.
Nyerjünk nyereséget
Hogy hogyan alakíthatjuk ezt a saját javunkra? Ingatlan építésekor kiemelt figyelmet kell fordítani a tájolásra. Érdemes törekedni a minél nagyobb déli benapozásra, hiszen döntő mértékben ez fogja kifűteni a házat télen, éppen ezért a déli oldalra kell tervezni a legtöbbet használt helyiségeket, így a nappalit, míg északra a kevésbé használtakat, mondjuk a fürdőszobát. A minél nagyobb szoláris nyereség kiaknázásához érdemes kiemelten foglalkozni az ablakok fizikai tulajdonságaival is, mert amellett, hogy a legnagyobb hőveszteség az ablakokkal keletkezik, ez az egyetlen olyan építészeti eszköz, amellyel a hőnyereségek alakulását érezhetően befolyásolhatjuk. A jó minőségű üvegezésnek az alacsony U-érték mellett minél magasabb g-értéke kell legyen. Az ablakok kiválasztásában, a hőnyereséggel kapcsolatos bonyolult számításokban, illetve az optimális megoldás kiválasztásában érdemes építész véleményét kérni, aki jelezni fogja, hogy a szoláris hőnyereség hatása télen ugyan áldás, de nyáron lehet átok is, hacsak nincs okos árnyékolástechnikával kombinálva, ami lehet előtető vagy akár zsalúzia is. n
Forrás: www.homeadore.com