
Sokan tartanak attól, hogy vályogból készült épületbe költözzenek. Pedig ez a hagyományos építőanyag kellő körültekintéssel kezelve az egyik legjobb, leginkább környezetbarát, fenntartható, és a vályogház energetikailag is kifejezetten jó tulajdonságokkal rendelkezik. Szerencsére mára egyre többen ismerik fel előnyeit, ami azt is jelentheti, hogy a falusi településképben megmaradhatnak azok a parasztházak, amelyeket a szocialista időszakban nem váltottak le Kádár-kockákkal. Egy ilyen házban sem kizártak a látványos és kicsit sem hagyományos építészeti megoldások és a modern életvitel.
Egészen más, amikor az építész keres házat a saját családjának. Szakmai szemmel nézi az ingatlanokat, és nemcsak a műszaki tartalom és állapot, de a stílus, a kor és az is érdekli, hogy az adott faluképbe hogyan illeszkedik a kiválasztott épület. Nem volt ez másként akkor sem, amikor a kilencvenes években a szekszárdi építész, Patkó Sándor kezdett nézelődni a környező településeken. – A szüleink két Tolna megyei kis faluból származtak, és a megyeszékhelyen töltött évtizedek után szívesen visszatértek volna ebbe a közegbe. Édesapám rengeteget foglalkozott a népi építészettel, nem is volt kérdés, hogy milyen házat fog választani – emlékszik vissza szerzőnk, Patkó Ágnes. Végül a közeli Harc település központjában, egy csendes zsákutcában bukkantak a nagyon jó adottságokkal rendelkező, de rossz állapotú parasztházra. Mivel eddigre a család mindkét lánya kirepült, az építész-tanár házaspár beköltözhetett a megújult otthonba. Ehhez azonban sok munkára és komoly tervezésre volt szükség.
A ház azok közé tartozik, ahol viszonylag nagy, háromméteres a belmagasság. A tető természetes palafedése gondos tisztítás, a faanyagának levédése, újralézecés és szigetelés után vissza is kerülhetett. Az egy korábbi átalakítás során lerakott műkő burkolatot azonban fel kellett szedni, hiszen emiatt itt-ott vizesedni kezdett a fal, amelyre ráfért a vízszigetelés. Ehhez két módszert is alkalmaztak, az aláfalazás mellett az átvágás, és bitumenbe mártott fémlemez behelyezése lett a megoldás. A padló ezek után párnafákra rakott lélegző fenyő hajópadlót kapott, kivéve a fürdőszobákat. A régi, már nem menthető ablakok helyett hőszigetelt faablakokat készíttettek, a korábbi zsaluk megtartható darabjai mellé a többi ablakra újakat gyártottak. A hagyományostól eltérve ezek és az ajtók mind világoszöld színt kaptak.
– A felújítás több ütemben zajlott. Az ilyen házakban a szobák egymás mögött sorakoztak, majd a gazdasági épületrészek következtek. Itt az első ütemben a régi lakórész készült el – mutatja Patkó Kata, az építő házaspár másik lánya. A csendes utcafrontra került a háló, majd egy előszobából nyílik egy WC és egy fürdő. Ez a helyiség sem kicsi, a kézimunkázással, varrással sokat foglalkozó feleség, Erzsi dolgozószobája lett. A nappali a ház teljes szélességét elfoglalja, és átvezet a tulajdonképpeni előszobába. A megfelelő tárolás érdekében itt egyedileg tervezett gardrób veszi körbe a kamra bejáratát, a másik oldalán pedig a nagy családnak ideális konyha-étkező zárta a sort.
A következő ütemben a régi istállórész kapott új arculatot és funkciót. Itt nyílt ki igazán a tér: zárt födém helyett a látványos tetőszerkezetig nyitva maradt, a belmagasság a legmagasabb ponton több mint hat méter. Ebbe a lakrészbe külön bejárat is vezet, a kissé kibővített terasz a kinti tornác folytatása. A hátsó nappaliba a térrel arányos és azt tökéletesen kifűtő, modern vonalú cserépkályhát építettek, és látványos elem az emeletre vivő fémszerkezetes falépcső is. A tetősík lambériaborítása az első lakrész szintén fenyő álmennyezetének folytatása.
A ház berendezésében a meglévő, minőségi, ma már a retró stílusba tartozó bútorok és letisztult darabok játsszák a főszerepet, amelyet kiegészítenek családi örökségek és a feleség kézimunkái. Az elkészült ház tökéletes családi otthont biztosított a házaspárnak és gyakran hazajáró gyerekeiknek, unokáiknak, és igazolta a régiek építési tudását, az akkori technológiák hosszú távú hasznosíthatóságát, és azt, hogy a modern életvitelnek is tökéletesen megfelelnek a vályogházak.

Galéria / 10 kép
A teljes cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2024/3-as számában jelent meg.