Fotó: Europress
Ha lakásnézőbe mész, az első és legfontosabb tanács: ne egyedül indulj el! Érdemes magaddal/magatokkal vinni egy olyan ismerőst, családtagot, aki jártas az építőipari/ingatlanos témákban, esetleg építész vagy statikus végzettségű. Ha ez megvan, akkor már csak az alábbiakra kell figyelnetek:
1.) Alapállapot
Ennek felmérése nagyon fontos. Igyekezz mindent alaposan megnézni az ingatlanban (például van-e valahol beázás, milyenek a nyílászárók, milyen a szigetelés, stb.). Ha a tulaj/ingatlanos semmit sem próbált meg az esetleges hibák közül eltitkolni, akkor az első rostán át is ment a lakás!
2.) Fény
Sokaknak csak este, munka után van idejük lakásokat keresni, így azt is figyelembe kell venni, hogy ilyenkor csak mesterséges fényben láthatjátok a helyet. Ha már a vásárláson gondolkodtok, akkor mindenképp nézzétek meg nappal, természetes fényben is, mert ha pl. belső udvarra néz, vagy kisebbek az ablakai, akkor könnyen lehet, hogy túl sötét lesz nektek.
3.) Környék
A szomszédokat is érdemes kikérdezni az épületről, a lakókról, hiszen az mind csak növelheti az ingatlan értékét, ha jó a lakóközösség. Nézzétek meg, hogy van-e a közelben iskola, orvosi rendelő, bolt, játszótér: ezektől szintén csak értékesebb lesz a lakás. Ja, és persze fontos az is, hogy mennyire hangos a környék, illetve maga a ház (milyen a hangszigetelése): pici babával például nem érdemes a legzajosabb főút mellé költözni.
4.) Rezsi és egyéb költségek
Nem kell elhinned az ingatlanosnak/eladónak, hogy annyi a rezsiköltség, amennyit mond: nyugodtan kérd el a számlákat a téli és a nyári időszakból is. Kérdezz rá társasház esetén a közös költségre, és az egyéb időszakos költségekre is, hogy pontosan tisztában legyél azzal, mennyi kiadásod is lesz majd egy hónapban, ha ideköltözöl!
5.) Jogi helyzet
Az utolsó lépés, hogy tisztázzátok a jogi kérdéseket, többek között a következőket: hány tulajdonosa van a lakásnak? Van-e haszonélvezet vagy más teher rajta? Nem áll-e végrehajtás alatt? Ehhez persze mindenképpen kérd egy ügyvéd segítségét!