Nem olyan ördöngősség
1. Mikor fessek?
Festésre az 5 és 25 Celsius-fok közötti hőmérséklet az ideális, mert könnyebben száradnak a falak.
2. Hány nap egy festés?
Egy közepes méretű szoba kifestésére egy amatőr festőnek legalább három napot érdemes szánnia.
3. Mi a 3 napos munka menete?
- Első nap: szoba kiürítése, padló, nyílászárók letakarása fóliával, munkaeszközök megvétele, falak áttörlése, apró falhibák gipsszel való kijavítása
- Második nap: a javításból hátramaradt gipsznyomok lecsiszolása, portalanítás, a mennyezet első rétegének lefestése, a mennyezet száradása alatt az oldalfalak festése. A száradási idő kivárása után – diszperziós festék esetén 2-4 óra –, a plafon második festése.
- Harmadik nap: a falak második, harmadik rétegének festése, takarítás, bútorok kiszabadítása a védőréteg alól
4. Hol és milyen festéket vegyek?
Festékboltban. Falfestéshez a diszperziós festékek a legjobbak. Ezek jól fednek, bírják az időjárás viszontagságait, a környezetre ártalmatlanok, vizes bázisúak, tisztíthatók, színezhetők, bel- és kültérre egyaránt használhatók. Mindig írd fel a választott kódját/kódjait és gyártóját, hogy ha javítani kell, tudd, mit használtál korábban.
5. Mennyi festéket vegyek?
A megfelelő mennyiség úgy számolható ki, hogy megméred a falfelület szélességét, magasságát, majd összeszorozod a számokat, utána pedig elosztod tízzel. Általában 1,2 liter festék 10 m2-re elég, amennyiben hengerrel vagy ecsettel viszed fel az anyagot.
6. Milyen eszközökre lesz szükségem?
- ecset (sűrű, íves alakban végződő hosszú szálú ecset a legjobb, az ilyen sok festéket szív fel, ritkán kell mártogatni – ezzel az apró dolgok festése, a korrekció, a sarkok festése végezhető).
- teddy festőhenger (problémamentes eszköz a nagyobb felületek festésére). Fontos, hogy álljon kézre, variálható legyen a nyele. Hengerből a 15- 25 cm széleset válassz.
- teleszkópos hosszabbító nyél: a mennyezetet és magas falfelületek festését egyszerűsíti le.
- lehúzórács a műanyagból készült eldobható rácsot a hengeren maradt fölösleges festék eltávolítására használd.
- spakli: a falak előkészítésekor hasznos eszköz. Lekaparhatod vele a régi, málló vakolatot, kitöltheted a falak repedéseit és a lyukakat.
- vödör.
7. Mivel és hogyan védjem a felületeket?
Húzd középre a bútorokat, és csomagold be őket takarófóliával. Ha túl kicsi a szoba, a bútorokat vidd ki a szobából. Papírszalaggal ragaszd le a küszöböket, szegélyléceket, ajtó- és ablakkereteket. A kapcsolókat, dugaljakat, illetve a szögeket a festés előtt szedd le.
8. Mikor és hogyan kell glettelnem?
Ha viszonylag új falfelületed van, kevés munkával jár a fal felkészítése a festésre. Régi falak esetén a tapétát, régi festéket le kell kaparnod, ehhez kész glettanyag kell, amellyel kijavíthatod az esetleges egyenetlenségeket. A glettelés a falfelület egyenetlenségeinek kiegyenlítése, simábbá alakítása egy vékony simító anyaggal (tapaszokkal, glettekkel). Egy spakli segítségével vidd fel az anyagot, majd simítsd el a glettvassal.
9. Hogyan alapozzak?
Az alapozás célja, hogy a leglettelt, megcsiszolt felület szívóképességét csökkentse, és megfelelő tapadást biztosítson a következő rétegeknek. Az alapozást elvégezheted a diszperziós falfesték vízzel erősen felhígított keverékével, vagy különböző gyári anyagokkal.
10. Milyen technikával fessek?
- kezdd a sarkokkal és a szélekkel. Ezeken a területeken ecsettel dolgozz.
- a festést kezdd az ablakoktól, és haladj a helyiség közepe felé.
- egy-egy részterületen átlósan egyenletesen oszlasd el a festéket, hengerrel felülről lefelé, függőleges irányú mozdulatokkal kend el a festéket, majd még egyszer óvatosan húzd át a felületen úgy, hogy a festék egyenletesen fedjen. Ezt a technikát a festék rétegezésének nevezzük, és falon, valamint mennyezeten egyaránt alkalmazhatod.
- egy másik iskola szerint a festéket először Y vagy V alakban kell felvinni a felületre a hengerrel, utána pedig függőleges és vízszintes mozdulatokkal is el kell teríteni, majd egy irányból függőlegesen, egyenletesen kialakíthatod a struktúrát.
11. Hogyan fessem a mennyezetet?
Plafon festésénél fontos, hogy mindig a bejövő fény, tehát az ablakok irányából, vagyis az úgynevezett fő fényiránytól befelé dolgoz, mivel később is így látszik majd a végeredmény. Ennél a felületnél különösen fontos, hogy gyorsan dolgozz, és az egész területet egyszerre kend be.
12. Hogyan fessek biztonságosan?
Festés idején folyamatosan szellőztess. Frissen festett szobában ne tölts éjszakát! n