Otthonod ideális lehet a jóga gyakorlására
Amit érdemes tudnod
A jóga fejleszti a kitartást, a rendszert, a testtudatosságot. Egy út, amit a hatékonyság érdekében célszerű lépésenként végigjárnod. Légy türelmes önmagaddal. Első jógaórádon az oktató megtanít a helyes légzéstechnikára. Ne lepődj meg, valószínűleg nem fog menni elsőre, sőt talán másodikra és harmadikra sem. Megfelelő légzéstechnika nélkül tornázol, mozogsz ugyan, de nem jógázol. Türelemmel és gyakorlással eljutsz arra a szintre, amikor megszűnik körülötted a külvilág, már csak te vagy, a szőnyeged, a jógatéglád. Becsukott szemmel is könnyedén követed a mozdulatokat a légzésed ritmusára. Ez a teljes befelé figyelés meditatív állapotban tart a gyakorlás teljes ideje alatt. Megszűnik fejedben a zaj, kikapcsolsz, pihensz, miközben intenzíven edzed a tested.
Otthoni jógázáshoz néhány fontos eszközt mindenképpen célszerű beszerezned. A legfontosabb a jógamatrac: válaszd azt, amelyik nem csúszik el, tapad a szőnyeghez vagy a parkettához. Eleinte szükséged lehet kifejezetten ehhez a mozgásformához kapható szivacstéglára, amelyre támaszkodhatsz a nyújtó ászanák közben. A ráhangolódáshoz és a relaxáláshoz pedig jól jöhet egy kényelmes ülőpárna és egy puha takaró, és persze ne felejts el beszerezni kényelmes pamutnadrágot, pólót, trikót sem.
Teremts jógahangulatot
Bármely napszakban jógázhatsz, amikor az időd engedi. Ébredés után a mozgás egész napra felfrissít, este kellemesen ellazít, hozzájárul a nyugodt alváshoz. Helyiségedet alakítsd úgy, hogy nyerj legalább egy olyan szabad falfelületet, ahol a fejenállást gyakorolhatod. Vedd figyelembe testmagasságodat, és azt is, mekkora teret igényel, ha kinyújtod oldalra mindkét karod, ha felemeled a lábad mérlegtartásba, és hogy a fejenállásból eldőlve elegendő helyed legyen a leérkezéshez.
Szobádat vagy a lakás egyik részének falfelületét festheted, tapétázhatod a barna árnyalataira, amely meleg hangulatot, meghittséget áraszt. A teret díszítheted polcokkal, amelyekre illatgyertyákat, apró Buddha-szobrokat helyezel, vízesést vagy a csakrákat ábrázoló képekkel, színes mandalákkal autentikussá varázsolhatod a falfelületet. Esti jógázás közben teremthetsz félhomályt, a gyakorlatokra való ráhangolódást fokozhatod lágy illatú füstölővel, gyertyákkal, kellemes, halk zenével. A szoba hőmérséklete mindenkor érje el a húsz fokot. Amikor szép az idő, nyitott ablak mellett jógázhat, a friss levegőn végzett mozgás jótékonyan hat a szervezetedre.
Egyedül, kettesben, csoportban
Eleinte érdemes vezetett csoportban könnyebb, egyszerűbb órát kipróbálnod, mint amilyen a gerincjóga, ahol az oktató kiigazít, segít a gyakorlatokat megfelelően elsajátítani. Később a flow vagy a dinamikus órák igazi kihívást tartogathatnak a számodra. Valamennyi ászana elsajátítása több lépcsőfokos, az egyszerűbb mozdulatokon át vezetnek a tökéletes elsajátításig. Nem érdemes kihagyni a köztes állomásokat, türelemmel, gyakorlással előbb-utóbb valamennyit meg tudod csinálni. Nem fontos, hogy mások hol tartanak, a lényeg, hogy jól érezd magad, ellazulj és finoman próbáld feszegetni a határaidat.
Otthonodban, egyedül, a saját tempódban gyakorolhatsz. A csend, a nyugalom, a lágy zene segít az elmélyülésben, a mozgás végi meditációban. Nem vonják el a figyelmedet mások, kizárólag önmagadra összpontosíthatsz. Ha oly szerencsés vagy, hogy párod is beleszeretett ebbe a különleges mozgásformába, kettesben a jógaszobátokban, de tavasztól őszig a szabad levegőn, a teraszon, az udvaron gyakorolhattok. Az akrojóga gyakorlatai még inkább elmélyítik közöttetek az összhangot, erősítik az egymás iránti bizalmat, a kötődést, az összetartozás érzését.
A gyakorlás végi lazítást, meditációt akkor se hagyd el, ha bármilyen okból kevés az időd. Az otthoni jóga legnagyobb előnye, hogy annyi időt szánsz magadra, amennyire lehetőséged nyílik aznap. A relaxáció lezárja a mozgást, felfrissíti, nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá teszi az egész napodat.
Gyógyító gyakorlatok
Jógázni azért is érdemes, mert a gyakorlatok belső szerveidre, így az egészségedre, a hangulatodra, a lelkedre egyaránt hatnak. A napüdvözletek, a hosszasan, több légzésen át kitartott ászanák, az egyensúlyozó gyakorlatok átmasszírozzák belülről is a testet, felpörgetik az anyagcserét, méregtelenítenek. A fordított pozíciók, mint a gyertya vagy a fejenállás a keringési rendszert trenírozzák, felpezsdül a vérkeringés, emelkedik a vérnyomás, a pulzus, de pozitívan hatnak a pajzsmirigyre, a hormonrendszerre, a női ciklusra is. A jóga egy idő után az életformáddá válik, beépíted a napjaidba, figyelsz az étkezésedre, az alvásra, a pihenésre, tested jelzéseire. n