Okosan megbeszélve a dolgot bátran egyedül hagyhatjuk csemeténket

Fő a biztonság: mire figyeljünk, ha egyedül marad gyermekünk otthon?

Ami jó a gyereknek, lehet, hogy plusz idegesség és teher a felnőttnek. Sokan ugyanis a nyári hónapokat is kénytelen munkával tölteni, ahelyett, hogy csemetéjükkel gondtalanul töltenék a nyári hétköznapokat. Ráadásul pénz sem feltétlenül van mindenkinek arra, hogy a gyerkőcöt az egész szünidő alatt táborokba küldje, pláne, ha még nem is elég érett erre a csemete.

Alkalmazkodjunk a helyzethez!

Első legfontosabb lépés talán, hogy lendüljünk túl azon a közhelyen, hogy gyereket soha nem hagyunk egyedül. Hisz ezt mindannyian tudjuk, valljuk, ám a mai világban ez sokszor nem választás kérdése, hanem egy helyzethez való alkalmazkodás. Manapság nem csak a szülők nem maradhatnak távol sokáig munkahelyükről, de a legtöbb esetben dolgoznak a nagyszülők, nem vállalják a gyerekcsősz szerepét, s nincs pénz bébiszitterre vagy táboroztatásra sem. Így aztán marad ez a kényszermegoldás. Ezért aztán emiatt fölösleges emésztenünk magunkat, inkább igyekezzünk jól kezelni a helyzetet. Tény, hogy szakértők is azt javasolják, hogy csak 10 éves kor fölött hagyjuk otthon egyedül a csemeténket, de a szükség sajnos törvényt bonthat az életkor tekintetében is. Ennél idősebbeket azonban már egy kicsit bátrabban lehet egyre hosszabb ideig szülői felügyelet nélkül hagyni, mindamellett, hogy pontosan tudjuk, ez sem a legjobb megoldás. Ám mindig van olyan, amire mindenképp figyelnünk kell, ha otthon hagyjuk csemeténket. S hogy melyek ezek, most kiderül!

10+1 tipp a biztonság érdekében

1. Beszéljük át: Az első magányos órák előtt mindenképp beszélgessünk el a gyerekkel őszintén arról, hogy miért is kell ezt tennünk, és mit várunk el tőle, mondjuk el, miket kell mindenképp észben tartania egy-egy magányosan töltött nap során.
2. Ismertessük a veszélyforrásokat: Mondjuk el neki, hogy milyen veszélyek leselkednek rá a háztartási gépek és eszközök (kés, mikrohullámú sütő) használatakor.
3. Írjunk szamárvezetőt: Írhatunk egy emlékeztetőt arról, amelyeket mindenképp fontos tudnia és tennie a gyereknek, és amire bármikor rápillanthat csemeténk.
4. Fő a fokozatosság: Először csak rövidebb ideig menjünk el otthonról, a hosszabb egyedüllét csak némi gyakorlás után következzen! Ám arra mindenképp figyeljünk, hogy lehetőség szerint napi 6-8 óránál tovább még a nagyobb gyerekeket se hagyjuk magára, nem is beszélve az éjszakáról!
5. Unatkozás kizárva: Mivel nincs is nagyobb veszélyforrás egy unatkozó gyereknél, és hogy ez az időszak ne csak a lézengésről szóljon gyermekünk számára, találjunk ki olyan – lehetőleg – vidám, játékos feladatokat, melyeket el kell végeznie gyermekünknek a nap folyamán. Persze figyelnünk kell arra is, hogy a nap végén együtt beszéljük át, hogy a feladatokból miket, hogyan sikerült megoldani. Ha nincs számonkérés és következmény, akkor másnap elmaradhat a feladatmegoldás…
6. Ismerje a 112-t! A legfontosabb telefonszám lesz a magányos napokon, ezért ennek ismerete rendkívül fontos, hiszen ezt bármikor hívhatja, aki bajban érzi magát.
7. Gyakoroljuk be a vészhelyzeteket: A pánik elkerülésének legjobb módja, mert így tudja majd, mit kell tennie, ha bekövetkezik egy-egy váratlan vészhelyzet, mint amilyen egy tűz, csőtörés, áramszünet, rosszullét vagy bármilyen egyéb rendkívüli szituáció.
8. Maradjunk vonalban: Legyünk mindig elérhetőek és legyen folyamatosan kapcsolatban velünk a csemeténk. Ehhez kiváló eszköz lehet a mobiltelefon, ám ha ez nem megoldható, legyen kéznél egy jó szomszéd, rokon, akit ilyenkor bátran elérhet a gyerek, vagy aki rá-ránéz bizonyos időközönként.
9. Csiki-csuki: Tanítsuk meg a gyereket arra, hogy tudja nyitni-zárni az ajtót, hogy bármikor ki tudjon menekülni, ha kell. Ugyanakkor azonban észbe kell vésetni: soha, semmilyen körülmények között ne nyisson ajtót idegeneknek.
10. Legyenek szigorú biztonsági szabályok: Tudnia kell, kit engedhet be a lakásba, kinek mondhatja, hogy egyedül tartózkodik otthon és kinek nem. Hívhat-e barátokat, hányat, kiket. Mihez nyúlhat szülői felügyelet nélkül, mihez nem, annak ellenére, hogy már használta egyedül ezeket, amikor mi otthon voltunk (pl.: háztartási gépek, vegyszerek, kerti szerszámok, internet…)
+1. Készenlétben: Készítsük ki neki mindazt, illetve mutassuk meg neki, amire szüksége lehet a nap folyamán (pl.: ennivaló, sebtapasz, zsebkendő, felmosórongy). n

Legyünk mindig elérhetők a gyerek számára

Legyünk mindig elérhetők a gyerek számára

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.