Kültéri burkolatok. A gumiőrleményből készült lapokat könnyű lerakni
Kültéri burkolatok választása esetén fontos szempont, hogy az időjárás viszontagságainak kitett felületről van szó. A fagyállóság, a kopásállóság és a burkolólap vastagsága fontos kritérium az anyag választásakor, ami lehet kerámia, fa, műanyag, beton, kő, tégla vagy akár gumi is.
Íme a legjobb kültéri burkolatok!
Kerámiaburkolat: A kültéri burkolatok közül a legelterjedtebb és hosszú távon is megbízható burkolat, amelynek lerakásával házilag is boldogulhatunk. A stílus kiválasztásán túl figyelembe kell vennünk a biztonságot, azaz a csúszásmentességet és a tartósságot, vagyis a kopás- és karcállóságot is.
Mázas kerámia burkolólapok: A kerámialap felületén vékony mázréteg van, ha ilyet veszünk, tájékozódjunk a kopásállóság mértékér?l. Mázas lapoknál a kopásállóságról a PEI-érték informál, amelyet a gyártók a lapok csomagolásán tüntetnek fel. Megállapításához a lapok felületén egy acélgolyókkal telt hengert forgatnak növekvő intenzitással, és megvizsgálják, hogy hány fordulat után keletkezik szabad szemmel észlelhető kopásnyom a lapok felületén. Egy PEI IV 2100, míg egy PEI V 12 ezernél több fordulatot visel el a koptatógép alatt anélkül, hogy a felületén látható kopásnyom keletkezne. A lapoknak a koptatópróba után még megfelel? foltállósággal és tisztíthatósággal kell rendelkezniük, hogy az adott fokozatú PEI-besorolást megkapják. Kültérre a PEI IV–V. besorolású mázas kerámialapokat érdemes választani.
Anyagukban színezett gránitörleményes lapok: Ez esetben a kerámialap teljes keresztmetszete ugyanazt a színt mutatja, mint amilyen a lap teteje. Pontosan olyan, mint egy darab kő, amit ha eltörünk, ugyanazt a színt találjuk belül is. Ezek az anyagok roppant tartósak, az évek során is csak a vastagságukból veszítenek, a színükből nem. Magas kopásállóságuk oka, hogy a lapokat nagy nyomáson préselik össze, és a préselés után a lapot az üzemekben égetik is.
Terméskő: A kültéri burkolatok közül a terméskő burkolat beruházási költsége az egyik legmagasabb, és formája szerint megkülönböztetünk amorf, illetve vágott vagy hasított köveket. A vágott és hasítottak között a legnépszerűbb a kockakő, amely leginkább vulkanikus kőzetekből készül, de ma már találhatunk fagyálló mészkőkockákat és hasábokat is. Ezeket a leggyakrabban akkor használjuk, ha mediterrán jelleg? hatásra vágyunk.
Klinker tégla: A klinker tégla egy kiemelkedően jó minőségű agyagból nagyon magas hőmérsékleten égetett színezőanyag-mentes termék. Alacsony vízfelvevő képessége és nagy nyomószilárdsága miatt tökéletesen ellenáll a fagynak és egyéb más szennyeződésnek, elszíneződésnek. Kültéri burkolatként ára miatt kevésbé elterjedt.
Bontott tégla: A bontott téglából készült burkolatok igen népszerűek és nem is drágák. A beton térkövek megbízható minőségét és a bontott tégla rusztikusságát ötvöző magyar termék a téglakő.
Fa: A terasz esetén a kültéri egzótafa-burkolatok megteremtik az otthonosság és a természetesség érzését bármilyen körülmények közt. Ráadásul akár meglévő teraszburkolatra is könnyen lerakhatók. Fontos tudni, hogy a fából készült teraszok esetén az éves karbantartási költség nem elhanyagolható. Az efféle burkolat előnye, hogy kellemes érzetet nyújt a meztelen talpaknak, nem forrósodik át a legtűzőbb nyári napon sem, felülete nem csillog, ezért napsütésben sem bántja a szemünket.
Fa-m?anyag kombinációja: 60-40 százalékban fa és m?anyag felhasználásával készült burkolat, amelyben ötvöződik a fa szépsége a műanyag erejével, emellett nedvességtűrő és elviseli az erős időjárás-változásokat. Nem tartozik a legolcsóbb kültéri burkolatanyagok közé, vételára azonban a karbantartási költségek elmaradása miatt a forgalmazó szerint 3-5 év alatt megtérül. Szálkamentes, csúszásmentes, nem repedezik, felületkezelést nem igényel és esztétikus, mivel első ránézésre megtévesztően hasonlít a fára. További előnye, hogy akár saját kezűleg is lerakható.
Térburkoló elemek: Gyakran kombinálják vagy váltják fel az aszfalt- vagy a helyszínen öntött térbeton burkolatokat beton térburkoló elemekkel, akár csak a parkolórészen pázsitrácskő, vagy ismertebb nevén gyephézagos beton alkalmazásával. A kocsibeállóban murván, kavicságyon nehezen lehet közlekedni, ezt a problémát orvosolja a kavicsfix, amely egy olyan áttetsző, műanyag méhsejtrács, ami a kívánt területen tartja a kavicsfeltöltést, és megakadályozza az altalajba mosódását.
Gumitégla: A játszóterekre, tornafelületekre újrahasznosított gumiőrleményből készült ütéscsillapító, csúszásmentes gumilap vagy gumitégla a legalkalmasabb és legbiztonságosabb megoldás, a puha felületen ugyanis elkerülhetők a balesetek.