Forrás: Getty

Íme a kora tavaszi teendőid, amikre az üde, virágzó kerthez szükség van

1. Kezdd a talajjal – mert a biztos alap minden növénynek jár

Mielőtt még magvetésre vagy ültetésre gondolnál, a legfontosabb, hogy a talaj megfelelő állapotban legyen. A téli fagyok és csapadék megviselik a földet, ezért szükség lehet egy kis frissítésre.

  • Ha a talaj már nem fagyott, érdemes óvatosan átforgatni ásóval vagy kapával. Ez segít fellazítani a földet, hogy több oxigénhez jusson. Ha még találsz gyomokat, ne hagyd őket elszaporodni – most könnyebb megszabadulni tőlük, mint amikor már teljes erővel nőnek és kapaszkodnak.
  • Ha van saját komposztod, akkor most jött el az ideje, hogy beledolgozd a talajba. Ha nincs, akkor érdemes természetes trágyát használni, hogy a föld tápanyagban gazdagon várja új lakóit.

2. Magvetés – ne késs el vele!

Az érzékenyebb növényeket, mint a paradicsom, paprika vagy muskátli, már ilyenkor elvetheted kis cserepekbe, hogy kellően megerősödjenek, mire kiültetheted őket. Amikor már az időjárás engedi, a hidegtűrő növényeket – például retket, salátát vagy spenótot – már elvethetsz a szabadban is. Ezek elég szívósak ahhoz, hogy kibírják a hűvösebb reggeleket is.

3. A fű is figyelmet kér – mert a gyep nem lesz szép magától

A tél megviseli a pázsitot, ezért ha tavasszal szép, zöld, üde gyepet szeretnél, akkor most kell vele foglalkozni. Ha a tél során vastag lomb- vagy moharéteg rakódott a fűre, gereblyézd össze, hogy a friss fűszálak szabadon nőhessenek. A tömör talajt egy gyeplyuggatóval vagy egyszerű vasvillával kicsit meg lehet lazítani, hogy a víz és a tápanyag könnyebben eljusson a gyökerekhez. A pótlást sem lehet túl korán elkezdeni, ezért ha vannak kopár foltok a gyepen, szórj rájuk fűmagot, illetve egy kis trágyázás sem árt, hogy a fűszálak gyorsabban erősödjenek.

4. Itt a metszés ideje is

A kora tavasz tökéletes időszak a metszésre, de nem mindent kell egyformán visszavágni. Az alma-, körte-, barack- és szilvafák ilyenkor megköszönik a formázást és az elhalt ágak eltávolítását. Ha a rózsákat még nem vágtad vissza, annak is itt az ideje! A nyári virágzású bokrokat is érdemes megmetszeni, hogy formásan növekedjenek. A tökéletes mediterrán kert hatás érdekében a levendulát is érdemes visszavágni, hogy ne fásodjon el, és az új hajtások erőteljesek legyenek. Ugyanez igaz a zsályára és más évelő fűszernövényekre.

5. Ültetés – a korai virágok és bokrok most kerülhetnek a földbe

Ha már eleged van a téli szürkeségből, jó hír számodra, hogy a tavaszi hagymások, mint a nárcisz, a jácint vagy a tulipán lassan kezdenek előbújni – de más növényeket is érdemes elültetni. Például az árvácskák, százszorszépek vagy nefelejcsek bírják a hűvösebbet is, így már most kiültetheted őket, hogy színt vigyenek a kertbe. Ha új bokrokat vagy évelő növényeket szeretnél ültetni, akkor ez az időszak tökéletes erre, hiszen a talaj már kezd felmelegedni, de még elég nedves ahhoz, hogy a gyökerek jól megerősödjenek.

6. Kerti eszközök és bútorok előkészítése

Ne feledkezz meg a szerszámokról és a kerti bútorokról sem! Ha egész télen kint álltak, lehet, hogy egy kis tisztítás és karbantartás rájuk fér. Az ásók, metszőollók és kapák élezése és tisztítása is nagyon fontos, hogy a „főszezonban” minden flottul menjen. Ha van kerti bútorod, ellenőrizd, hogy nem igényel-e egy kis festést vagy olajozást, hogy a kora tavaszi napsütésben már kint élvezhesd a reggeli kávédat.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.