Forrás: Getty
Kimossa a tápanyagokat a talajból
Az esőzések különböző módon befolyásolják a kerted egészségét és növényeid fejlődését. Bár a víz nélkülözhetetlen az élethez, a túl sok eső komoly problémákat okozhat. Egy-egy kiadós zápor idején a talajból kimosódhatnak a fontos tápanyagok, például a nitrogén, ami gátolhatja a növények megfelelő fejlődését. Ezek a tápanyagok egyszerűen csak feloldódnak a vízben, majd elfolynak vele. Érdemes tehát ezeket pótolni egy-egy esős időszak után.
Felgyorsítja a talajeróziót
A vízzel telített talaj miatt felléphet talajerózió, különösen lejtős területeken. Az erózió során a víz fellazítja a talajt, ami a lejtő miatt egyszerűen csak elkezd egyre lejjebb csúszni, így a végén az összes termőföld elvándorol a helyéről. Ezt növényekkel lehet megállítani, a gyökereik ugyanis „megkötik” a talajt.
Kedvező körülményeket teremt a kártevőknek
Az esős időszakok növelhetik a gyomnövények és a kártevők jelenlétét is. A túl nedves környezetben könnyebben terjedhetnek el a különféle betegségek, ami veszélyezteti a növényeid egészségét. Ezen kívül a folyamatosan nedves talaj és a kevés napsütés miatt a növények gyökerei oxigénhiányos állapotba kerülhetnek, ami szintén negatívan befolyásolja a növekedésüket.
Eltűnnek a hasznos rovarok
A gyakoribb esőzés csökkenti a beporzók, például a méhek aktivitását is, mivel az ilyen rovarok nehezen tudnak repülni nedves környezetben. Mindez kedvezőtlen hatással lehet a termések mennyiségére.
Mit tehetsz a kerted védelmében?
Ahhoz, hogy megóvd kertedet az esős időszakok káros hatásaitól, érdemes néhány megelőző intézkedést tenned. A talaj mulcsozása segít megőrizni annak nedvességet, miközben megakadályozza a tápanyagok kimosódását és a gyomok elszaporodását. A megfelelő vízelvezető rendszerek kialakítása is kulcsfontosságú lehet, hogy elkerüld a pangó víz felgyülemlését, ami károsíthatja a növények gyökereit.