Forrás: Europress
Mire figyeljünk?
A rózsák visszavágásának legjobb időpontja tavasszal van, amikor már nem várhatóak nagy fagyok. A vágás esetén továbbá fontos a jó szerszám használata, azaz egy éles metszőolló, annak érdekében, hogy minél kevésbé sérüljön meg a növény. Amennyiben megvan a megfelelő eszköz, kezdhetjük is a metszést. Itt arra figyeljünk, hogy mindig ferdén vágjunk, méghozzá 5 mm-rel egy kifelé növő bimbó felett. A ferde vágásnak a lényege, hogy annak köszönhetően nem tud összegyűlni a víz a metszés helyén, így nem tudnak elszaporodni a kórokozók.
A rózsákat több különböző csoportba soroljuk. Létezik virágágyi floribunda rózsa, bokorrózsa, törperózsa és futórózsa. Ezek mindegyikét másféleképpen kell metszeni, azonban vannak olyan alapszabályok, melyek mindegyikre érvényesek.
Az egyik legfontosabb szabály, amit már fentebb is említettünk, az éles metszőolló. Ezen kívül arra kell figyelnünk, hogy tavasszal vágjuk vissza a rózsáinkat annak érdekében, hogy az első virágzás után legyen még erejük a másodikhoz is. Amennyiben a rózsáinkon már csak kevés erős hajtás van, vagy már kezd lehűlni a levegő, akkor érdemes ezeket jobban visszavágni, hogy később ismét bokrosak legyenek.
Melyik rózsa milyen metszést igényel?
- A gyakran virágzó tea- és virágágyási rózsát 15-20 cm-esre kell visszavágni, úgy, hogy kb. 3-5 hajtása maradjon. Amennyiben fiatalítani szeretnénk a rózsáinkon, akkor érdemes teljesen megmetszeni.
- A bokorrózsák esetén ajánlott a tavalyi hajtásokat legalább az egyharmadukra visszavágni. A gyenge és idős hajtásokat pedig teljesen le kell vágni.
- A kúszó rózsák hajtásait picit kell csak megmetszeni, míg a négy évnél idősebbeket, teljesen le kell vágni.
Miután szépen megmetszettük a rózsáinkat, mi is olyan szép bokrokban gyönyörködhetünk majd, mint amilyeneket ebben a galériában láthattok:
Galéria / 5 kép
Fotók: Europress