A kész kert a nyári konyhával
Kertépítésbe önállóan belefogni nem könnyű feladat. Érdemes szakember tanácsait kikérni, de legalábbis alaposan utána kutatni a témának az interneten. Így tett Attila is, aki megosztotta velünk kertépítési tapasztalatait.
Hasznos és hangulatos
„Már januárban elkezdtem azon gondolkodni, hogyan nézzen ki a kertem. Abban biztos voltam, hogy pázsitot szeretnék, a területet nem akarom fákkal, bokrokkal telezsúfolni. Sokat főzünk a szabadban, ezért nyári konyhát is terveztem az udvarba” – meséli Attila. Ehhez első lépésben a járda vonalát és a főzőhelyiség alapját alakították ki. A járda a ház tövében fut körbe, míg a nyári konyha a kert hátsó felében kapott helyet. A betonozás gyorsan elkészült, és hogy addig se tétlenkedjenek, amíg az szárad, a kieső időben a kertészek előkészítették a talajt és elültették a tujákat.
Termőföld nélkül nem megy
„A rossz minőségű anyagos talaj felső tíz centiméteres rétegét le kellett gyalulni és elszállíttatni, mert ebben a földben a fű nem maradt volna meg. Nagyjából fél méteres mélységig a teljes területet földmunkagéppel föllazítottuk, a földet pedig gombatrágyával kevertük össze. Erre a föllazított rétegre tíz centis vastagságban szórtuk ki a termőföldet, amiben a gyep már képes élni” – folytatja a munkálatok részletezését a tulajdonos. Ekkor fektették le az automata öntözés csöveit a földbe, valamint a kerítés mellett, egymástól nyolcvan centiméteres távolságban elültették a tujákat.
Gondosan kiválasztott járólapok
A beton nagyjából tíz nap alatt kötött meg, kezdődhetett a járólapok lerakása. „Sárga a ház vakolata, ezért mindenképpen ahhoz illő színben gondolkodtunk. Sok utánajárással mogyorószínű kvarcitlapokat választottunk, amelyek szabálytalan alakúak és méretűek, ezért az egymáshoz illesztéssel eleinte meggyűlt a bajunk. De megérte a munkát, mert nagyon mutatós lett. Nemcsak a járdát, a kocsibeállót és a nyári konyha padlózatát, de a kerítésalapot is kvarcittal burkoltuk, a réseket fagyálló fugával töltöttük ki. Hogy még szebb és tartósabb legyen a járda, szegélyköveket is használtunk” – magyarázza Attila.
Varázslatos gyepszőnyeg
A kertépítés leglátványosabb eleme a gyep telepítése. Hiába a szép kerítés és a tuják, a mutatós járda, az udvar fű nélkül mégis kopárnak tűnik. „Az előkészített talajra a negyven centi széles és kb. két méter hosszúságú gyepszőnyegeket sorban, szorosan egymás mellé terítettünk ki, ahol szükséges volt, ott méretre vágtuk a csíkokat. A kerítés mellé, ahová nem került tuja, kaviccsal töltöttük ki a szabadon hagyott sávot. A frissen lerakott gyeppel káprázatosan szép lett a kert, a legfőbb feladatokat ezzel be is fejeztük”- mondja a tulajdonos.
Hogy az utcáról távol tartsák a kíváncsiskodó pillantásokat, a terasz és a kerítés közé fából térelválasztó fregolit készíttettek. A kertépítés a nyári konyhával együtt vált teljessé. Az eredmény pedig önmagáért beszél. n