Borostyán gondozása és szaporítása, Fotó: Europress
A borostyán gondozása nem igazán időigényes dolog. Nem véletlenül számít ilyen népszerű futónövénynek a lakásban és a kertben egyaránt. De lássuk picit pontosabban, mik lesznek a teendőid, ha a borostyánt választod otthonodba vagy kertedbe.
Amiket tudnod kell a borostyán gondozása kapcsán
A borostyán nagyon igénytelen növény, talán ezért is olyan népszerű. Szereti az árnyékos, félárnyékos helyet, de rendszeres öntözés mellett a napon is nagyon jól tud fejlődni. Kint, és bent a lakásban is jól érzi magát, bár jó tudni, hogy télen picit hűvösebbet kíván, olyankor tegyük picit messzebb a radiátoroktól. Minél zöldebb, annál jobban szereti a hűvöset és az árnyéket, és minél tarkább a borostyán, annál jobban szereti a meleg, napos helyet.
A szobában futtatott borostyán gondozása sem túl bonyolult. Öntözése során használjunk szobahőmérsékletű vizet. Télen nem igényel sokat, de tavasszal, nyáron és ősszel mindig tartsuk enyhén nedvesen. Télen, fűtési szezon idején permetezzük rendszeresen, és figyeljünk a megfelelő páratartalomra.
A borostyán szaporítása
A borostyán szaporítása legegyszerűbben vízben vagy földben gyökerező fejdugvánnyal zajlik. A talajjal érintkező kapaszkodó gyökere normális, tápanyagfelvételre is alkalmas gyökérré alakul át. Ha ez megtörténik, a jól fejlett gyökérzetet le is lehet választani az anyanövényről. A bokrosabb hatás érdekében érdemes egy cserépbe több fiatal növényt tenni. Ezután ügyeljünk, hogy a tárgy, amire fel fog csavarodni, 4 cm-nél semmiképp se legyen vastagabb. Az ültetés utáni első évben bár lassan fejlődik, utána rendszeresen vágnod kell, hogy kordában tartsd növekedését.
Érdekességek a borostyánról
- Akár 100 évig is él.
- 15-20 méteres magasságig is fel tud kúszni.
- Bárhova felkapaszkodik, ahol megfelelő támasztékot talál magának, legyen az kő, fa, kerítés, bármi, függőleges és vízszintes irányba egyaránt.
- Örökzöld, télen és nyáron egyaránt ugyanúgy néz ki, nem hullajtja levelét, csak
- Ha nem talál magának további kúszásra alkalmas felületet, illetve elég egy bizonyos kort, akkor örökzöld bokorrá “alakul” át.
- Már rengeteg féle borostyán van a közkedvelt zöld és tarka borostyánon kívül, kezdve a sárgászölddel, de van sárga- és fehértarka, levelű, lila szárú és lassan növekedő is.
- Ősszel virágba borul, télen sötétkék bogyós termést hoz, ami az emberek számára mérgező, több madár számára azonban eleségként szolgál.
Előnyök és hátrányok
Előnye, hogy gyökereivel nem tudja a falakat szétbontani, hogy nagyon igénytelen, és a lakásban és a szabad ég alatt is tartható.
Hátránya, hogy vonzza a méheket, darazsakat és mivel örökzöld, ezért a rovarok sok esetben áttelelnek benne. Továbbá télen az emberek számára mérgező, bogyós termést hoz. Gyermeket ilyenkor ne hagyj felügyelet nélkül a borostyán közelében.