- Ne másoknak akarj megfelelni. Ne a szüleidnek vagy a haverjaidnak vegyél lakást és ne azt lesd, ők mit szólnak a választásodhoz. Jó lesz a panel vagy költözz az agglomerációba egy családi házba? Az ilyen és ehhez hasonló gondolatokat érdemes magaddal tisztázni és e komoly döntés meghozatalánál a saját szempontjaidat figyelembe venni.
- A kapkodó vásárlás megbosszulja magát. Dönts megfontoltan, kérj több találkozót a lakástulajdonostól, a kiválasztott ingatlant nézd meg különböző napszakokban, ismerd meg a szomszédokat és a közös képviselőt egyaránt!
- A földhivatalban nézz utána, hogy valóban tehermentes-e az ingatlan. Kérd ki te a tulajdoni lapot, látogass el a közös képviselőhöz, érdeklődd meg, van-e közös költség tartozás a kiszemelt lakáson, illetve a szolgáltatókhoz együtt fáradjatok el a nullás számlákért.
- Kalkulálj az illetékkel. A vagyonszerzési illeték általános mértéke négy százalék, amelyet egy éven belül be kell fizetned az adóhivatalnak, de itt szerencsére van lehetőséged részletfizetési kérelemre, amit érdemes megpróbálnod, mert olykor ez kamatmentes is lehet.
- Lakásvásárlásnál érdemes gondolnod a méretre. Egy első kislakás, amit megkedvelsz, a család növekedésével kicsinek fog bizonyulni. A méretet időben kell tudni jól megválasztani, akkor is, ha sokak szerint az emberek 5 évre veszik meg első ingatlanukat. Amennyiben az otthon gyakori váltogatása számodra nem vonzó alternatíva, gondolj erre idejekorán!
- Érdemes jó plusz 20 százalék erejéig számolnod a rejtett költségekkel, amilyen például az engedélyek beszerzése. Tudd azt is, a felújítás sem annyi lesz, amennyit tervezel. Akadnak majd váratlan kiadások, pláne ha mersz időben változtatni. A legtöbbször előre elhatározott tervek mentén haladnak a felújítások, de jól jön néha egy spontán ötlet. Az építésszel, statikussal egyeztetve menet közben is leomolhat egy fal, illetve bekerülhet egy plusz ablak a túl sötétnek ítélt konyhába. n
Iratkozz fel hírlevelünkre!