Fotók: Otthonok&Megoldások magazin/Batár Zsolt
Az ingatlan névjegye:
Elhelyezkedés: Budapest, XII. kerület
Ingatlan mérete: 48 m2
Típusa: bérház
Ingatlanvásárlás: 2009.
Vételár: évtizedek óta családi tulajdonban
Eladási ár: 28 millió Ft (2016 nyarán)
A lakásra költött további összeg:
Festés: 400.000 Ft
Bútorok: 2.000.000 Ft
Összesen: 2 400 000 Ft
Orsinak ez a 45 m2-es budai lakás jelentette az otthont az elmúlt 7 évben. Innen heteken belül továbblép, de 12 tippje minden első otthonát tervezőnek a hasznára válhat. Jótanácsain – melyeken keresztül megismerjük lakását és a tulajdonos motivációit is – érdemes elmélázni.
1. EGY FŐNEK 50 M2 IS ELÉG Az első lakás ne legyen óriási. Pénz rendbe rakni, bebútorozni. Az ember, ha egyedül van, jobb egy kis kuckó, a nagy üres terek csak felerősítik a magányérzetet.
2. A LAKÁSVÁLASZTÁS ÉRZELMI ÜGY Kell valami, amibe rögtön beleszeret az ember. Ez kellőképpen letisztult, és igényesen volt kialakítva ahhoz, hogy a saját bútoraimmal elegáns környezetet teremthessek. Én abba szerettem bele, hogy nem kellet semmihez hozzányúlni, illetve, hogy nem jöttek a kifogások: jaj a fürdőben a csempe, hű, az a ronda a mosogató. Noha a kompromisszumok nélküli lakás ritka, a lényeg, hogy találjunk valami szerethetőt leendő ingatlanunkon, máskülönben nem szívesen járunk haza.
3. HA KELL, VÁLTOZTASSUNK A TERVEKEN Az első lakásomat egyáltalán nem így képzeltem, hanem hófehér bútorokkal franciás hangulatban. Aztán megláttam a bézs csempét, a venge padlót és úgy döntöttem, elhagyom a babaszoba koncepciót, elvégre nem vagyok már gyerek. Mivel otthon a szemem megszokta a fehér falak-sötét bútorok kombinációt, ennél maradtam, amit nem bántam meg: érettebb nőt kommunikál.
4. SEMLEGES ALAPOKRA ÉPÍTSÜNK A nem túl feltűnő, de minőségi burkolatok, lámpatestek jó, ha letisztultak. A neutrális kulisszák között egy időseb férfi, de egy huszonéves lány is ki tudja alakítani a saját világát. Sokan eleve nagyon karakteres dolgokat építenek be a lakásba, miközben a karakterizálás nem a burkolatok vagy a falszín dolga, hanem a kiegészítőké.
5. TÖREKEDJÜNK EGY MEGHATÁROZÓ STÍLUSRA Én ebben a XII. kerületi lakásban polgári hangulatra törekedtem, ezt hozom otthonról. A XX. század elejére emlékeztet pár bútor, de azoknak nem mindegyike családi örökség. Sok tárgy kisebb antikvitás üzletekből került ide. A kanapé, 70 000, a két üveglámpa 45 000, a két karosszék és az asztal, amire a tévém került összesen 36 000 Ft volt. Ezek környezetében jól mutatnak a családi fotók. Az eredetieket újra fotóztattam, kinagyíttattam, bekereteztem és a fotelek fölötti falra szegeztem.
6. ÚJÍTSUK FÖL A RÉGIT A régi bútorok nem minden esetben voltak készek arra, hogy hadrendbe állítsam őket. A kanapét és a foteleket újra kárpitoztattam, egyben a rugózásukat is kicseréltettem. A régies formáknak jól áll a modern, folttaszító és folyadék lepergető textil, ezeket a KA Design-ban szereztem be. Ha azt vesszük, hogy a nagyobb bútoráruházakban 2-300 000 Ft egy kanapé, ezek felújítva is olcsóbbak voltak, nem mellesleg pedig egyediek.
Galéria / 11 kép
45 nm-es budai ’első lakás’ – 12 tipp a tulajdonostól első lakásosoknak!
1 / 11
2 / 11
3 / 11
4 / 11
5 / 11
6 / 11
7 / 11
8 / 11
9 / 11
10 / 11
11 / 11
7. KEVERJÜK A RÉGIT AZ ÚJJAL Muszáj keverni a régit modernebb dolgokkal, máskülönben nyomasztó lesz a hangulat. A míves üveglámpák háttere egy IKEA tükör, aminek az ad érdekes felütést, hogy vízszintesen került a falra. Én az egészséges mixekben hiszek, de vallom például, hogy a szekrények fából legyenek, ne lapra szerelt furnérból, így fából van a hálót a nappalitól elválasztó tálalóm is.
8. INSPIRÁLJANAK A KATALÓGUSOK A hálóban a fali dekoráció egy katalógusban látott kép alapján született. Ötletekért legyünk bátrak katalógusokat vagy a Pinterestet (pinterest.com) lapozgatni. A szélezetlen deszkadekorációt egy filmgyártásban dolgozó díszletes csapat készítette. A fehér páccal kezelt deszkára szénnel rajzolták rá fákat, a grafit hatást a rákerülő dupla lakkréteg adta meg. Két évig tartott mire elkészült, de érdemes volt várni rá.
9. HA MEGTETSZIK EGY TÁRGY, VEGYÜK MEG Lesz helye ugyanis. Az előszoba túlméretes óráját Olaszországban láttam meg, de akkor repülővel voltam. Egy évvel később autóval kimentem érte, majd az előszobába került. A szűk térbe talán túl nagy, de nem kell foglalkozni a kőbe vésett szabályokkal. Így voltam az erkélyen az asztallal, 20 000 Ft-ért vettem, utána felújíttattam. Beltéri ugyan, hisz márvány a lapja, de ennyiért úgy gondoltam, hogy pár évig verheti az eső.
10. EGY RAKÁS PÁRNA MINDIG JÓL JÖN A kedvenc lakáskiegészítőim a párnák, képesek megváltoztatni egy otthon hangulatát. Több széria párnám van, ha gyorsan akarok változtatni, csak kicserélem őket. Apró dísztárgyak is kellenek a lakásba. Azokról sokakkal ellentétben nem azt gondolom, hogy porfogók: karaktert adnak a lakásnak.
11. A JÓ LAKÓKÖZÖSSÉG ARANYAT ÉR Nem mindegy, kik az ember szomszédai. A 40-es években épült házunkat bájos, segítőkész, környezetükre igényes emberek lakják. A a hátsó ódon titkok kertjét közösen gondoztuk, de van lépcsőházi könyvtárunk is, ahová le lehet vinni a megunt vagy kiolvasott könyveket, a rendszeresen járőröző idősebb hölgyek még a zárat felfúró betörőt is kitessékelik a házból. Rend van, na.
12. AZ ELSŐ LAKÁS TAPASZTALÁS: Az első lakás a tapasztalatok begyűjtésére kiváló, az ember rájön, mit nem akar legközelebb. Ez a lakás például a negyediken van, ha fújt a szél, zörgött minden, most már nem mennék egy ház legtetejére. Aztán venge padlót sem akarok, meglátszik rajta a lábnyom és minden sérülés. De azt is tudom, mit vinnék innen tovább: az osztott üvegű nyílászáróimat és az okosan polcozott 2 m2-es gardróbomat biztosan.
Orsi lakása eladása után visszamegy a közel százéves rózsavölgyi családi házba. Azt mondja, jobb lesz, kell neki újra a nagyobb tér és a zöld. „Szeretem, ha a háló háló, a konyha külön van a nappalitól, az életterek jobban elválnak egymástól, ahol ott van a Papa, a kutyáim és a faltól-falig könyvespolcok.”
A teljes cikk az Otthonok&Megoldások 2016/03-as számában jelent meg.