Egy saját gyártású lámpa
A kézműves technikáknak se szeri, se száma. Néhány egyszerűbbhöz nem kell képző vagy iparművészeti főiskolát végezned. A lakosság számára elérhető workshopokat a DIY (Do It Yourself) mozgalom szerelmeseinek találták ki. Azoknak, akik szívesen dekorálják saját készítésű tárgyakkal otthonukat. A workshopok népszerűségének a titka, hogy hasonló érdeklődésűek társaságában zajlanak, így nagyszerű közösségi élménynek számítanak, azonnali sikerélményt adnak, hiszen pár órás foglalkozás után a saját műalkotásoddal távozhatsz. Mi a napokban a lámpakészítés rejtelmeiben mélyedtünk el.
SABLONBÓL NYERT FORMA NEM SABLONOS MEGOLDÁSOKKAL
A Tilka (www.tilka.hu) egy hazai, textilkábeleket forgalmazó cég, mely 65 színben gyárt kábeleket lámpákhoz, hosszabbítókhoz, újabban pedig egyedi burákat, lámpakiegészítőket is előállít. Adta magát az ötlet, hogy a workshopon elkészítsük egyedi buránkat, majd megszereljük, végül az általunk kiválasztott kábellel lássuk el. A könnyebb feladat a lámpabura kifestése volt, ebbe a világba Koralevics Rita grafikusművész vezetett be minket. Az általa megálmodott és létrehozott hulladék papír masszából készült Paper Up! (http://paperupcollection.blogspot.hu) tárgyak közül egy sablonnal előállított kisméretű burát kaptunk, melyet Rita útmutatásával fejezhettünk be. A burákat vizes bázisú matt lakkal impregnáltuk, majd jöhetett a festés és a mintázás. Már az alapbura is nagyon jól nézett ki, szürke, beton, némelyik márványos hatású volt, így a mai trendeknek nyers állapotában is megfelelt. Volt, aki nem is nagyon nyúlt hozá vagy láttatni engedte legalább részben a sablon színét.
IRNYÍTOTT FÉNYFORRÁS
A burafestés utáni második legizgalmasabb feladat a megfelelő színű kábel kiválasztása volt, illetve annak eldöntése, mennyezeti, asztali, falra szerelt lámpa készüljön-e kapcsolós vagy villásdugós változatban. A villanyszerelés keményebb dió volt, a villanyszereléshez nem szokott kéznek pedig egy kicsit fárasztó is, de mindenért kárpótolt az élmény, amikor lámpa került a foglalatba és felgyulladt az általunk kreált fény. A végeredmény színes lett, esetemben egy jamaicai hangulatú zöld-sárga kombinációjú lámpa, aminek vastag papíranyaga nem engedi át a burán a fényt, ezért inkább csak irányított fényforrásként alkalmazható majd.
Amit a workshopon tanultam:
- A saját kézzel készített dolgok egyedibbé teszik a lakást. A hosszabbítók és hasonló kábelek itt-ott belelógnak a kialakított enteriőr képébe, de ha már látszanak, akkor legyenek szépek, színesek és izgalmasak.
- Villanyt szerelni szakma, inkább a jövőben is mindig szakemberre bízom.
- A bura belsejét érdemes megfesteni meleg sárgára, ami egy hideg izzó fényét kedvezően befolyásolja.
- A papírburához energiatakarékos izzót érdemes választani, az égő nem melegszik fel, a méretes bura viszont eltakarja az egyébként nem túl esztétikus energiatakarékos fényforrást.
- Edison izzó csak bura nélküli foglalatban mutat jól.
Tudtad-e, hogy……a Tilka workshopokra havonta egyszer kerül sor mindig más-más hazai lámpakészítő dizájnerrel?