Forrás: Getty
Jó dolog a légkondi, ez tény. Ám amennyire szeretjük, olyan nagyon és gyakran tudjuk átkozni is, amikor a legforróbb nyári napokon szenvedünk tőle különböző betegségektől. Ám íme most néhány tipp, hogy nem leszel garantáltan többé beteg a klímától.
Íme 6 tanács, amit ha megfogadsz, a légkondi többé biztosan nem betegít meg!
1. Ügyelj a megfelelő páratartalomra!
Az ÁNTSZ azt tanácsolja, hogy tartsuk a relatív páratartalom értékét 50 százalék körül. Ha ugyanis túl szárazzá válik a klimatizált helyiség levegője, az a bőr kiszáradásához vezethet és légzőszervi panaszt is okozhat.
2. Rendszeresen szellőztess a klimatizált helyiségben is!
A légkondicionálók nem friss levegőt juttatnak a szobába, hanem a benti levegőt hűtik le (vagy éppen melegítik), és keringetik, így fontos, hogy rendszeresen jusson friss levegő a klimatizált szobákba is. Legjobb a hűvösebb, éjszakai vagy akár hajnali órákban szellőztetni, de ne fogjuk vissza magunkat nappal sem, ha úgy érezzük, hogy elhasználódott a levegő.
3. Ne hűtsük túl hidegre a helyiségeket!
A külső hőmérséklethez képest legfeljebb 8 fokkal állítsuk lejjebb a klímát, az átlagos emberi szervezet ugyanis biztonságosan ennyit visel el. Ez azt jelenti, hogy 35 fokos hőségben a lakásban 26-27 foknál ne legyen hidegebb, de ennél hűvösebb napokon se menjünk 23 fok alá!
4. Alaposan gondold át, hova kerüljön a légkondi!
Már a légkondicionáló berendezések felszerelésekor ügyelj arra, hogy a készülékből kiáramló hideg levegő ne olyan helyre menjen, ahol közvetlenül érhet minket. Kerüljük a direkt légáramot, ne ott tévézzünk, dolgozzunk, aludjunk, ahová a klíma a hideg levegőt fújja. Majdnem ugyanolyan, mintha huzatban tennénk mindezt. Megfázhatunk és az ízületeink bánhatják!
A szakszerűtlenül szerelt, ritkán használt, rossz kondenzvíz-elvezetésű, nem tisztított klímaberendezésekben elvileg tényleg kialakulhatnak veszélyes baktériumtelepek, azért ez leginkább trópusi területeken jellemző. És bár nem terjeszt minden nem megfelelően tisztított légkondi halálos kórt, légzőszervi problémákat, mint például kötőhártya-gyulladást könnyedén okozhat.
5. Válassz olyan klímát, amely alapból kiküszöböli a fertőzésveszélyt!
Mivel a légkondicionálókat gyakran vádolják a legionella, azaz a légiós betegség terjesztésével, már egyre több klímaberendezés, mint például az LG készülékei is, úgy küszöbölik ki a fertőzésveszélyt, hogy a beltéri egység a lekapcsolás után hűtés nélküli önszárító funkcióra váltanak, így nem marad a beltéri készülékben pangó kondenzvíz.
6. Ne mobilklímát válassz!
Azért ne, mert a mobilklíma lehet, hogy olcsóbb megoldás, de:
- hangosabb – egy split klíma beltéri egységéhez képest 2-3-szor hangosabb!,
- nem igazán energiahatékony – a split klímához hasonlítva ugyanakkora teljesítmény mellett legalább másfélszer annyi áramot fogyaszt,
- és ne feledkezzünk meg a 15 cm átmérőjű nyílásról sem, amit az ablakra vagy a falra kell vágni ahhoz, hogy a működése közben termelődő meleg levegőt a szabadba vezessük.