Forrás: Getty
1. Fa felületek
A fa érzékeny az erős vegyszerekre, ezt mindenki tudja. A hipó kiszárítja a fa rostjait, így a bútorok, parketták vagy egyéb fa felületek elveszítik fényüket, repedezetté és törékennyé válhatnak, és lerövidül az élettartamuk is. Inkább válassz kíméletes tisztítószereket, melyek direkt ilyen felületek fertőtlenítéséhez készültek.
2. Természetes kő felületek
A márvány, gránit és egyéb természetes kövek nem bírják a hipót, mert az károsíthatja a kőzetek védőrétegét, és foltokat hagyhat maga után, ami közel sem esztétikus, ráadásul árt a kifejezetten drága kő felületeknek. A legjobb, ha speciális kőápoló szereket használsz ezekre a felületekre.
3. Fémek
Bár a fémek tartós anyagok, a hipó oxidáló hatása hosszútávon rozsdát idézhet elő, ami pedig durván károsítja a fém szerkezetet, és ronda is. Helyette használj fémápoló szereket, melyek garantáltan nem oxidálódnak, ez pedig igaz a legtöbb általános tisztítószerre.
4. Finom szövetek és bőr
A finom szövetek és bőr nem bírják a hipót: elszíneződhetnek, elveszíthetik rugalmasságukat és sérülhetnek, kirojtosodhatnak. Érdemes inkább speciális bőrtisztító készítményt használnod, amely még akár ápolja is a bőr pórusait.
5. Festett felületek
A hipó könnyen lemarhatja festett falak vagy bútorok felületét, így károsíthatja azok színét és állagát. A festett tárgyak tisztításához mindig válassz enyhébb tisztítószert vagy az örök jolly joker házi tisztítószerek egyikét – például desztillált fehér ecetet, citromlevet vagy szódabikarbónát.
+1. Lefolyók
Sokan használják lefolyótisztításra a hipót, de ez nemcsak a csöveket károsíthatja, hanem a környezetre is veszélyes lehet. Ha hipóval takarítasz más felületeket, elkerülhetetlen, hogy valamennyi ne folyjon le a lefolyón. Ám közvetlenül sose önts bele nagy mennyiséget, kíméld a környezetet, amennyire csak lehet.