Forrás: Getty
Sajnos az ablakfelújítás sok macerával és kiadással jár, ezért hajlamosak vagyunk a végletekig halogatni. Ám a rosszul funkcionáló nyílászárók rengeteg problémát okoznak, például jelentősen megnövelik a rezsit, ráadásul a kinézetük is hagy bőven kívánnivalót maga után. Íme 5 jel, amit ha észreveszünk, cselekedjünk azonnal.
1. Kopott festék
Noha nem csak a szemmel látható hibák jelentik az ablakfelújítás szükségességét, mégis ezek a legárulkodóbbak. Ha azt vesszük észre, hogy megkopott a festék, érdemes jobban szemügyre venni az egész szerkezetet, hiszen a kopás nem csak az ablak kinézetét, de feladatellátását is csorbítja. Amennyiben csak esztétikai gond van, akár mi magunk is felújíthatjuk az ablakot egy átfogó festéssel.
2. Nem funkcionál már megfelelően
Kicsit szorul az ablak, ha kinyitjuk vagy éppen becsukjuk? Esetleg már nem is lehet teljesen bezárni? Ez egy egyértelmű jele annak, hogy muszáj extra figyelmet szentelni ablakainknak, és felderíteni a probléma forrását minél hamarabb. Lehetséges, hogy elmozdult vagy kikopott szigetelés áll a háttérben, de az sem kizárt, hogy mechanikai probléma – például egy laza csavar – okozza a fennakadást.
3. Indokolatlanul megnövekedett rezsiszámla
Akár télen, akár nyáron tapasztalunk váratlan ugrást a rezsiszámlánkon, ne felejtsük el leellenőrizni az ablakainkat. Azok ugyanis kritikus pontjai a hőszigetelésnek, ezért ha a klímahasználat ellenére is meleg van vagy a fűtés mellett is fázunk, mindenképpen csekkoljuk az ablak szigetelését.
4. Huzatos szobák
A kanapén ülve huzatot érzel, pedig nem is szellőztetsz? Éjszaka csukott ablaknál alszol, mégis megfázol? A gond valószínűleg az ablakok miatt van, hiszen a rosszul záródó vagy nem jól szigetelő ablak bizony képes huzatot okozni. Amennyiben ezt tapasztalod, cselekedj azonnal, a minél gyorsabb ablakfelújítás az egészségednek is jót tesz.
5. Penészedés
Ha az ablak környékén penészedést fedezünk fel, és az rendszeresen vissza is tér, akárhányszor tűntetjük is el, akkor valószínűleg ablakfelújításra van szükségünk. A rosszul záró ablakokon bejut a nedvesség, illetve az ablaktábla nem tartja bent a hideg- és meleglevegőt, ez pedig gyakran vezet a csúnya, zöld penészgomba megjelenéséhez.