Forrás: Getty
Segíthet a szódabikarbóna
A multifunkciós háztartási csodaszerként is számontartott szódabikarbóna jó szolgálatot tehet a hálószobában is. Matractisztításhoz nincs más dolgod, mint egyenletes rétegben rászórni a matracra, amihez akár porcukoradagolót vagy sószórót is használhatsz. Hagyd állni egy-két órán át, hogy aztán egy kefével eltávolítsd, majd felporszívózd a maradékot. Kukoricaliszttel keverve még a nedvességet is magába szívja, nemcsak a szagokat semlegesíti.
Természetes illatok
Ma már számtalan lakásparfüm közül válogathatsz, ám a hálószoba – és különösen a matrac – illatosítása több okból kifolyólag is gondos választást igényel. A természetes, adalékanyag- és vegyszermentes illóolajok például biztosan nem károsak az egészségedre, ráadásul akár eredendően fertőtlenítő hatásúak is lehetnek. Az egyik legjobban bevált matracillatosító tipp, ha egy spricnis flakonban összerázol egy csésze desztillált vizet, negyed csésze vodkát és 10-15 csepp illóolajat, például levendulát. Egyenletesen fújd a matrac fölé, majd hagyd teljesen megszáradni ágyazás előtt. A vodka segít az illóolaj egyenletes eloszlatásában és természetes tartósítóként is szolgál amellett, hogy fertőtleníti a felületet.
Szellőztetés
A matracodnak néha csupán egy kis szellőzésre van szüksége a felfrissüléshez. Ez semmi különös előkészületet nem igényel, csupán hagynod kell, hogy lepedő és matracvédő nélkül, szabadon szellőzzön néhány órát. Így a matrac megszabadulhat a benne esetleg felgyülemlett nedvességtől, különösen akkor, ha az ablakot is nyitva hagyod. A legszerencsésebb, ha néhány órára ki tudod tenni a matracot a napfényre, ami ráadásul a foltokat is halványítja.
Rendszeres tisztítás
A teljes ágynemű és a matracvédő rendszeres mosása sokat segít a matrac tisztaságának és jó illatának megőrzésében. Ezután jöhet a már említett szódabikarbónás tisztítás, makacs foltok esetén pedig szódabikarbóna és hidrogén-peroxid keveréke, amit félórás hatóidő után moshatsz le egy nedves törlőkendő segítségével. Organikus anyagú matracokhoz az enzimes fehérítők a legjobbak. Tisztítás után fontos megvárni a teljes száradást a matrac mindkét oldalán. A komolyabb takarítások között egy-két hetente ajánlott az ágyneműhuzat cseréje.