Forrás: Getty

Tetőtéri ablak beépítése – A tervezéstől a karbantartásig

Az alábbiakban lépésről lépésre végig vezetünk a tetőtéri ablak beépítésének folyamatán.

Tetőtéri ablak beépítése

1. Tervezés és előkészítés

A tetőtéri ablak beépítése előtt mérd fel a tetőtéri helyiséget, és határozd meg, hol lenne a legideálisabb az ablak elhelyezése. Fontos figyelembe venni az épület szerkezetét, a tetőgerendák elhelyezkedését és a helyiség funkcióját.

Ezután szerezz be minden szükséges eszközt és anyagot: szigetelő anyagokat, rögzítő elemeket, és a megfelelő szerszámokat. Mindig érdemes a gyártó által ajánlott termékeket és anyagokat használni, hogy biztosítsd a megfelelő illeszkedést és a hosszú távú tartósságot.

2. A nyílás kivágása

Miután meghatároztad az ablak pontos helyét, a következő lépés a nyílás kivágása a tetőn. Ehhez jelöld ki az ablak helyét a belső oldalon, majd fúrj átvezető lyukakat a sarkoknál, hogy kívülről is pontosan lásd, hol kell vágni. Ehhez mindig használj megfelelő védőfelszerelést – elsősorban szemüveget és kesztyűt.

3. A tetőtéri ablak beépítése

Miután a nyílást kivágtad, helyezd be az ablakkeretet. Ügyelj arra, hogy az ablakkeret tökéletesen illeszkedjen a kivágott nyílásba, és vízszintesen, illetve függőlegesen is egyenesen álljon. Használj vízmértéket az ellenőrzéshez.

Rögzítsd az ablakkeretet a gyártó által mellékelt rögzítő elemekkel. Fontos, hogy az ablak szorosan illeszkedjen, de ne feszítsd túl a rögzítő elemeket, mert ez eldeformálhatja a keretet. Ellenőrizd, hogy az ablak megfelelően nyílik és záródik-e.

Tetőtéri ablak beépítése – A tervezéstől a karbantartásig
Tetőtéri ablak / Forrás: Getty

4. Szigetelés és befejező munkák

Az ablak beillesztése után következik a szigetelés. Használj megfelelő hő- és vízszigetelő anyagokat, hogy elkerüld a hőveszteséget és a beázást. A szigetelőanyagokat helyezd el az ablak körül, majd gondosan rögzítsd őket.

Ezután visszaállíthatod a tető eredeti állapotát: helyezd vissza a tetőfedő anyagokat, és gondoskodj arról, hogy azok szorosan illeszkedjenek az ablak körül. A belső oldalon pedig elvégezheted a befejező munkákat – így a gipszkartonozást és a festést.

5. Karbantartás

A tetőtéri ablakok hosszú élettartama érdekében fontos a rendszeres karbantartás. Évente legalább egyszer ellenőrizd annak állapotát, különösen a szigetelést és a rögzítő elemeket. Tisztítsd meg az ablakot és a körülötte lévő területet, hogy megelőzd a nem kívánt szennyeződések és a nedvesség felhalmozódását, amely károsíthatja az ablak és a tető szerkezetét egyaránt.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.