Forrás: Europress
A tetőcserép kiválasztásakor pillanatok alatt a kérdések útvesztőjében találhatjuk magunkat, de a jó hír, hogy nekünk ezekből csak hármat kell megválaszolnunk:
– Mely színek jöhetnek szóba? – Ez természetesen ízlés kérdése, mindenki döntse el maga.
– Milyen anyagból legyen? – Itt alapvetően két opció merül fel: betonból vagy kerámiából választhatunk alapanyagot. Mindkettő mellett és ellen vannak érvek, ezt alább kifejtjük.
– Mennyit szánunk rá? – Ez megint mindenkinél egyedi, de ha tisztában van a saját lehetőségeivel, sokkal közelebb kerül a megoldáshoz.
Ami még fontos lehet:
– Fontos, hogy az adott cserép passzoljon házunk stílusához.
– Legyen ellenálló, hiszen évtizedeken keresztül kell védelmet nyújtania.
– A forróságtól a kemény mínuszokig mindenféle időjárási körülmények közt helyt kell állnia.
A kerámiacserép előnyei és hátrányaiE
- Könnyebb, így súlyával nem terheli annyira a tetőt.
- Az agyag természetes anyag.
- Remekül szellőzik, páraáteresztő képessége kiváló.
- Hatalmas a formaválasztéka a betoncserepekhez képest.
Viszont
- Ha nem megfelelő minőségű agyagból égetik a cserepet, akkor apró mészdarabok maradnak az agyagban, és ezeket nem lehet eltávolítani belőle. Ezeken a helyeken a víz utat találhat magának a cserépbe, és szétfagyhat.
- Ellenérvként szokták még felhozni, hogy az agyagcserép kisebb terhet bír el, mint a betoncserép. Ez valóban így van, a tetőre hulló hó súlyát azért vígan elbírja.
A betoncserép előnyei és hátrányaiE
- A betoncserép nehezebb, mint agyagból készült társa, ami a tető teherbírására nézve negatívum, de viharállóság szempontjából remek hír.
- A beton tömörebb anyag az égetett kerámiánál, ezért kevesebb nedvességet szív magába, így kisebb a veszélye a fagykároknak.
A legfontosabb szempont a megfelelő tetőcserép kiválasztásánál mégis az, hogy a gyártó rendeltetésszerű használat mellett hány év garanciát vállal a termékre, és mennyi ideig biztosítja a pótlást. Ennek feltétlenül járjatok utána!