Fotó: Europress

Fedetten többet ér
A terasz befedése szinte magától értetődő dolog. Ha egy család ki tudja gazdálkodni a munkálatok költségeit, akkor bizton állíthatjuk: csak nyerhet a beruházással. Hogy mit? Egy esőtől és közvetlen napfénytől védett, mégis nyitott teret, ami tökéletes helyszín késő tavasztól kora őszig a közös programokhoz és a stílusos vendéglátáshoz egyaránt. Nézzük hát, milyen lehetőségek közül választhatnak azok, akiknél a terasz befedése a következő nagy projekt odahaza.
A nagy klasszikus
A legkézenfekvőbb opció az épített megoldás, azaz a cserép-, pala-vagy lemezfedés. Ezen anyagok legnagyobb előnye, hogy jól szigetelhetők, ami nyáron, a tűző nap sugarai mellett térül meg elsősorban. Előnye viszont könnyen hátrányba is fordul az enyhébb időszakokban – így alapvetően tavasszal és ősszel -, amikor a nap kellemes, kívánt melege is kiszorul a teraszról a tökéletes szigetelésnek hála. Így pedig a teraszon érzékelt hőmérséklet is hűvösebb lehet a ténylegesnél, ami lényegesen lerövidítheti az ott töltött időt a család számára. Ez azonban külön beruházással – például mobil hősugárzókkal és kinti fényforrásokkal – akár ellensúlyozható is.
A köztes megoldás
A klasszikus tetők tökéletes ellenpontjai a polikarbonát rendszerek. A fényáteresztő, ámde nem szigetelhető tetőszerkezet a legmelegebb időszakokban akár elviselhetetlen hőséget, az enyhébb évszakokban azonban kimondottan szerethető klímát idézhet elő teraszunkon. Előbbit árnyékoló rendszerrel szabályozhatjuk, aminek a beépítése azonban jelentősen megnövelhet a beruházás költségét. Arra viszont nincs orvosság, hogy közvetlen napfény hatására a polikarbonát anyagok idővel elszíneződnek, és könnyen karcossá is válnak.
De a fény mennyiségéről se feledkezzünk meg! Míg ugyanis az épített tetőszerkezetek a nap hőjével együtt annak világosságát is kizárják a teraszról, addig a polikarbonát elemek mellett a természetes fény teljes egészében eljut a teraszra, onnan pedig a lakásba.
A legelegánsabb választás
…egyértelműen az üveg. Fényáteresztő képessége tökéletes, felülete pedig sokkal ellenállóbb, mint a polikarbonát elemeké. Mindennek persze megvan az ára. A szó szoros értelmében is, hiszen az üvegtető bekerülési költsége – vastagságtól függően – akár sokszorosa is lehet a másik két lehetőségnek. És a szó átvitt értelmében is, hiszen az üveg, mint anyag, súlyát tekintve sokkal nehezebb, így csak ennek megfelelő teherbírású, kellően masszív szerkezetre építhető rá.
Személyre szabott döntés
Összességében tehát elmondható, hogy a terasz befedése (is) egyéni jellemzők kérdése. A költségvetés szabta mozgástéren belül azt kell tudnunk behatárolni, mikor és milyen céllal tervezzük leginkább használni újonnan fedett teraszunkat, és ezekhez milyen hőmérsékleti és fényviszonyok ideálisak leginkább.