Forrás: Getty
Szükséges eszközök
- Csiszolópapír
- Rongy
- Festőszalag
- Takarófólia
- Ecset
- Henger
- Beltéri falfesték
- Glettanyag
- Alapozó
#1 lépés – Ellenőrizzük, hogy átfesthető-e a tapéta
Alapvetően elmondható, hogy a fűrészporos tapétákat bármilyen falfestékkel át lehet festeni, azonban ha már régi a felragasztott tapéta, akkor meg kell néznünk, hogy nem kopik-e. Ehhez egyszerűen simítsuk végig a kezünket a tapétán, és ha foltos lesz a tenyerünk, akkor sajnos nem lehet átfesteni, ugyanis az új festék sem fog megtapadni rajta.
#2 lépés – Ellenőrizzük le, hogy megfelelően ragad-e a tapéta a falra
Természetesen azt is meg kell vizsgálnunk, hogy nem válik-e le a tapéta a falról. Ezt leginkább a sarkoknál, az éleknél, az illesztéseknél, az ablakoknál és ajtóknál kell leellenőriznünk. Amennyiben a szélek kezdenek picit feljönni, akkor azokat nyugodtan visszaragaszthatjuk. Ha azonban ennél sokkal jobban elengedte a ragasztó, akkor egy idő után teljesen le fog jönni, így nem érdemes átfesteni.
#3 lépés – A szoba előkészítése
Ha meggyőződtünk arról, hogy még jó állapotban van a tapéta, akkor nekiláthatunk a festést megelőző munkálatoknak, azaz készítsük elő a terepet. Takarjunk le minden olyan bútort, amit nem tudunk kivinni a helyiségből, takarjuk le a padlót, ragasszuk le a konnektorokat, kapcsolókat, ablakpárkányokat és ajtókereteket. Ezután távolítsuk el a pókhálókat, nehogy azokat is átfessük.
#4 lépés – A tapéta/fal előkészítése
Simítsunk át a tapétán, így ellenőrizve, hogy egyenletes-e fal. Amennyiben lyukak találhatóak a falon, akkor ezeket gletteljük be, majd száradás után csiszoljuk át. Ezután ellenőrizzük, hogy a falfelület milyen mértékben szívja magába a vizet. Ehhez spricceljünk némi vizet a falra. Ha nagyon sötét foltok keletkeznek, akkor túlzottan magába szívja, ha pedig lefolyik falról, akkor rossz a nedvszívó képessége.
#5 lépés – A megfelelő festék kiválasztása
Nagyon fontos, hogy soha ne a legolcsóbb festéket használjuk, ugyanis ezek sok esetben túl sűrűek, így a tapéta struktúrája sem lesz már látható. A jó minőségű festékekben színpigmentek találhatóak, melyektől tökéletes állaga van a festéknek.
#6 lépés – Kezdődhet a festés
Most már végre kezdődhet az érdemi munka! Először fessük át a sarkokat, az éleket és a széleket, méghozzá egy ecsettel, majd következhet a nagyobb felületek festése, de ennek már egy hengerrel álljunk neki. Ha elkészültünk az első réteggel, akkor kb. 1-3 órát kell várnunk, amíg teljesen megszárad, majd következhet az utolsó réteg felvitele.