Forrás: iStock
Arra nem lehet receptet adni, melyik lakásban milyen is az ideális takarítási gyakoriság, mint ahogy azt sem tudjuk sztenderdizálni, melyik helyiség pontosan mit igényel. Arra viszont vannak elvek, mit mi után érdemes beütemezni – legyen szó egy gyors rendrakásról vagy épp a tavaszi nagytakarításról.
Az ideális takarítási sorrend
Az első fázis: a száraz takarítás. Mielőtt bármilyen nagyobb műveletbe belekezdenél, készítsd elő a terepet. Pakold el a ruhákat, vidd le a szemetet, mosogass el és tegyél rendet az asztalokon.
A második fázis: a porszívózás. Érdemes már itt beiktatnod egy “előporszívózást”, amivel a porcicákat, az kutya- vagy macskaszőr nagy részét, a sarat és a morzsákat összegyűjtöd. Máskülönben ezeket csak felvernéd vagy hurcolnád magaddal a papucsodon helyiségről helyiségre, tönkretéve ezzel saját munkádat.
A harmadik fázis: a törölgetés. A terep előkészítve, a földön összegyűlt por nagy része felporszívózva, jöhet a legnagyobb falat, az alapos portőrlés. Ha nagyon porosak a felületeid, előbb egy száraz ronggyal menj végig rajtuk, majd ezt követheti a vizes. A portörlő kendőt pedig időnként rázd ki a szabadban vagy cseréld tisztára rendszeresen.
A negyedik fázis: a második körös porszívózás. Mivel törölgetés közben vélhetően sok port lesöpörtél a földre, célszerű újra kezedbe venned a porszívót.
Az ötödik fázis: a textilek és drapériák cseréje. Noha sokan ezzel kezdik, az ágyneműk cseréjével érdemes megvárni, míg a törölgetés és a porszívó nem kavarja már a port a levegőben. Máskülönben észrevétlenül is beleeszi magát a tisztán elővett anyagok belsejébe.
A hatodik fázis: a felmosás. Ha jól dolgoztál, ezzel a művelettel már nem port és koszt gyűjtesz össze – a klasszikus felmosófejek erre nem is alkalmasak –, hanem a padló felfrissítése és a kisebb-nagyobb foltok eltüntetése kapja a fő szerepet.