Forrás: Getty
1. Hogyan működik?
Az ecet a benne található ecetsav természetes fertőtlenítő és mikroorganizmus-ölő tulajdonságainak köszönhetően képes a penészgombák elpusztítására, így költséghatékony és környezetbarát alternatívája lehet a vegyszeres megoldásoknak. Az ecetek általában 5-20% ecetsavat tartalmaznak, ami a hatékonyságukat is meghatározza. Az ecet nem csupán a penész eltüntetésére alkalmas, de az újbóli megjelenésének megelőzésére is.
2. Mire lesz szükséged?
Az eceten kívül szükséged lesz egy szórófejes flakonra, tisztítókefére, mikroszálas törlőkendőre, N95-ös vagy hasonló védőmaszkra, védőszemüvegre és kesztyűre. Célszerű olyan ruhába bújnod a művelethez, amit már egyébként is selejtezésre szánsz, és nem baj, ha az ecet kárt tesz benne.
3. Hogyan használd?
Az egyszerű folyamat legfontosabb lépései a következők: először is keverj össze 1:1 arányban ecetet és vizet, majd öntsd a flakonba a keveréket, hogy aztán bőségesen rápermetezd a kezelni kívánt felületre. Legalább 1 órán át hagyd hatni, hogy a penészgombák biztosan elpusztuljanak! Utána dörzsöld le tisztítókefével a kezelt felületet, hogy a penészmaradékok is eltűnjenek. Végül öblítsd le tiszta, vizes törlőkendővel, és hagyd teljesen megszáradni a további penészedés elkerülésének érdekében. A kefét és a törlőkendőt azonnal dobd ki, ha végeztél!
4. Az ecetes penészirtás előnyei
Az ecetes penészirtás legnagyobb előnye, hogy olcsó és hatékony módszer az egyik leggyakoribb háztartási probléma ellen. Akkor is használhatod megelőzésképpen, ha még nem ütötte fel a fejét a penész, de úgy gondolod, hogy a nedves helyiségek – a fürdőszoba, a konyha, esetleg a pince – fokozott veszélyben vannak.
Ha ecet segítségével szállsz szembe a penésszel, akkor azonnali levegőminőség-javulásra számíthatsz, ami különösen nagy hasznot jelent, amennyiben allergiával vagy más légzőszervi panasszal küszködő tagja is van a családnak. Az ecetet például teafaolajjal is kombinálhatod a fertőtlenítő hatás fokozásáért, de ebben az esetben teszteld egy kisebb felületen.
5. Mit ne csinálj az ecettel?
Az ecet biztonságosan használható a legtöbb felületen, ám bizonyos anyagokat nem azzal érdemes tisztítani. A szőnyegek és a függönyök például elszíneződhetnek tőle. Ugyanez a helyzet a kő- és fafelületekkel is.