Forrás: Getty
Lakásfelújítás előtt állsz, és épp a parketta lerakása van terítéken? Viszont nem tudod, hogy pontosan mire kell figyelned ahhoz, hogy tökéletes és szép legyen a végeredmény? Akkor ez a cikk neked íródott, ugyanis megosztunk benne pár tippet, melyeknek hála minden úgy fog menni, mint a karikacsapás, és mindenki azt fogja hinni, hogy egy profi rakta le a parkettát.
Parketta lerakása
#1 – Megfelelő mennyiség
Mielőtt elkezdjük lerakni a parkettát, meg kell vennünk a szükséges mennyiséget, aminek kiszámolása során nem hibázhatunk. Először mérjük le az adott helyiséget, majd pontosan számoljuk ki, hogy hány négyzetméteres a szoba. Fontos, hogy ne feledkezzünk meg a beugrókról, illetve az esetlegesen rosszul vágott vagy hibás parkettákat is vegyük számításba. A szakemberek azt javasolják, hogy legalább 5 százalékkal többet vegyünk az alapanyagból, így a későbbiekben nem érhet minket meglepetés.
#2 – Az aljzat előkészítése
Tudni kell, hogy csak akkor lesz tökéletes a végeredmény, ha az aljzat is az, amire rátesszük a parkettát. Nagyon fontos, hogy egyenes, illetve egyenletes legyen a padló, továbbá tiszta és száraz. A kisebb egyenetlenségeket a lépésálló szigetelés kiegyenlíti, viszont a nagyobb hibákat ki kell javítani. A lépésálló szigetelés alá továbbá szükségünk lesz egy párazáró fóliára is, ami meggátolja, hogy az esetleges nedvességet magába szívja a parketta.
#3 – Akklimatizálódás
Miután megvettük a parkettát és hazaszállítottuk, ne álljunk rögtön neki a lerakásnak, hiszen az alapanyagunknak először akklimatizálódnia kell, azaz hozzá kell szoknia az otthoni hőmérséklethez és páratartalomhoz. Ez kb. 48 órát vesz igénybe, a tökéletes hőmérséklet pedig 17 Celsius-fok vagy annál melegebb, a páratartalom pedig 30 és 60 százalék közötti legyen.
#4 – Lerakás iránya
A szakemberek javaslatait megfogadva mindig úgy rakjuk le a parkettát, hogy az merőleges legyen a szoba hosszanti oldalára. Ezáltal optikailag szélesítjük a teret, míg ellenkező esetben még hosszabbnak és keskenyebbnek fog tűnni a helyiség.
#5 – Parketta átvizsgálása
Mielőtt lerakjuk a padlót, mindig nézzük át az épp soron következő deszkát, nehogy hibás legyen. Ha kihagyjuk ezt a lépést, akkor csak a munka befejeztével vesszük észre a hibát, így vissza kell szednünk, és kicserélnünk azt az egy parkettalapot, ami rettentő bosszantó és idegőrlő.