Forrás: Getty
Napelem vagy nem napelem – ez itt a kérdés! Tény, hogy rengeteg előnye van a napelemeknek, hiszen nem csupán megússzuk a villanyszámlát, de még a környezetet is kíméljük, így érthető, hogy rengetegen szeretnének élni ezzel a lehetőséggel. Mielőtt azonban belefognánk a telepítésükbe, érdemes átgondolni, hogy a háztetőnk mennyire alkalmas erre.
A napelem telepítésének alapvető szempontjai
Alapfeltétel: Elegendő hely
A szolárelemeknek viszonylag sok helyre van szükségük. Minél nagyobb a tetőnk, annál több napelemet tudunk rá telepíteni, azaz annál több energiát tudunk termelni. Általánosságban elmondható, hogy a telepített napelemeknek minimum 25 négyzetméteres felületet kell biztosítani. Egy klasszikus családi ház esetén viszont kb. 50 négyzetmétert is elfoglalhatnak a tetőből.
A tető dőlésszöge
Ferde- vagy lapostető? A háztetőnk dőlésszögének szintén nagy szerepe van abban, hogy mennyi áramot tudunk termelni. Az optimális szög 30-35 fok között van, ha azonban ez nem adott, akkor sincs minden veszve, hiszen különböző panelekkel ez a probléma áthidalható. Ezekkel a speciális konstrukciókkal ugyanis tökéletes szögbe lehet állítani a napelemeket. Ezen kívül léteznek olyan modulok is, melyek az évszakok váltakozásával együtt mindig új szögbe állnak be, azaz nyáron magasabb, míg télen alacsonyabb pozícióba engedik magukat.
A tökéletes elhelyezés
Mivel a napelemek árammá alakítják át a napfényt, nagyon fontos, hogy minél több napsugár érje a paneleket, erre pedig egy déli fekvésű tetővel van a legnagyobb esélyünk. Ha azonban keleti vagy nyugati fekvésű, akkor sem kell kétségbeesnünk, hiszen ez sem kizáró ok. Ebben az esetben a tető mindkét oldalára ajánlott napelemeket telepíteni, így a reggeli és a délutáni napfényt is „fel tudjuk használni”.
Árnyék
Értelemszerűen arra is kell figyelnünk, hogy ne legyenek beárnyékolva a napelemek, hiszen még ha déli fekvésű is a házunk, de egy nagy épület vagy fa takarja a fényt, akkor jelentősen csökkenhet a termelt áram mennyisége.
Tető állapota
Mielőtt belekezdünk a napelemek telepítésébe, érdemes átnézetni a tető szerkezetét, hiszen a panelek többletsúlyt helyeznek rá, így annak stabilnak és jó állapotúnak kell lennie. Amennyiben nem 100 százalékos a tetőnk, akkor mindenképp újítsuk fel, nehogy a későbbiekben ez problémát jelentsen.