Forrás: Getty

Mit kérdezzünk lakásvásárláskor? – Ezeket a kérdéseket ne feledd el feltenni!

Mit kérdezzünk lakásvásárláskor?

Jogi kérdések

A jogi kérdések tisztázása talán minden másnál fontosabb, hiszen feleslegesen szeretünk bele a lakásba, ha utána úgysem tudjuk megvenni jogi akadályok miatt. Talán ez a legunalmasabb része a lakásvásárlásnak, és valószínűleg nem is vagyunk magabiztosak a jogi dolgokkal kapcsolatban – ettől függetlenül nem spórolhatjuk meg. Ha nem vagyunk jártasak ezen a téren, vegyük elő bátran az alábbi kérdéseket:

·        „Mikor tudnánk egyeztetni az ügyvédemmel?”: Ha a jogi kérdéseket teljesen az ügyvédünkre bízzuk, akkor ezzel kezdjük. A megbízható eladó nyitott lesz az ügyvéddel való egyeztetésre.

·        „Láthatnám-e a tulajdoni lapot?”: Szintén jó az elején letisztázni, hogy valóban az eladóé-e a lakás, nehogy belekeveredjünk egy kellemetlen jogi huzavonába. A tulajdoni lapról sok más fontos adatot is leolvashatunk, például hasznonélvezői vagy szolgalmi jogot, ezért ezt semmiképpen sem éri meg megspórolni.

·        „Hogyan valósuljon meg a fizetés?”: A fizetés módjáról és határidejéről ajánlott minél hamarabb megegyeznünk, hiszen ezt is pontosan le kell írni a szerződésbe a későbbi félreértések elkerülése végett.

A lakás állapotára vonatkozó kérdések

·        „Mikor és mi volt legutoljára felújítva?”: Fontos tisztában lennünk a legutóbbi felújítási munkálatokkal, illetve, hogy miért volt rájuk szükség. Amennyiben lehetséges, kérjük el a felújítást végző szakember elérhetőségét, hogy ha nálunk jelentkezne valami probléma a felújított területen, azonnal érvényesíteni tudjuk a garanciát.

·        „Milyen zajok hallatszódnak be?”: Szintén fontos kérdés lehet, mivel vannak, akik csak teljes csöndben tudnak aludni, másokat a templomi harang hangja sem zavar. Szintén lényeges információ a zaj erőssége, hiszen egyre többen dolgoznak otthonról.

·        „Mit érdemes legközelebb felújítani?”: A lakásvásárlás költségeibe tartoznak azok a felújítások is, amiket közvetlenül a beköltözés után kell elvégeznünk. Érdeklődjünk a tulajdonostól, hogy ő mit lát elkerülhetetlennek, így pontosan számolhatunk a plusz költségekkel.

·        „Milyenek a szigetelések, és mennyire befolyásolják a rezsit?” Amennyiben rossz a lakás szigetelése, magas rezsiköltséggel is számolhatunk, erről pedig érdemes időben tudni.

Egyéb kérdések:

·        „Miért vált eladóvá az ingatlan?”: Ez a kérdés lehetőséget biztosít arra, hogy a lakás negatív tulajdonságai is szóba kerüljenek.

·        „Fog hiányozni a lakás?”: Emocionális kérdéseket is érdemes feltenni, mint amilyen ez is, hiszen ha egy valóban szerethető és élhető lakástól nehezebben válnak meg az emberek.

·        „Mennyire tartotta meg az értékét a lakás?”: Ha befektetési céllal vásárolnánk a lakást, mindenképp érdemes rákérdezni, hogy mennyire éri meg megvásárolni.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.