Forrás: Getty

Igen, mert a pénztárcádban több marad!
Ami elsőre megfoghatja az embert az ikerházak esetében, az a kedvezőbb árfekvés. Mindez két elemből áll össze. Egyrészt maga a telek olcsóbb, hiszen annak megvásárlását két család fedezi. Másrészt a kivitelezésen is komoly megtakarítások érhetők el azáltal, hogy a házak egy-egy oldala közös. Annak költségei feleződnek, ráadásul nincs vakolás, sem burkolás, ahogy egy falnyi nyílászáró ára is megtakarítható. Valamint a kivitelezés során (ha egyazon cég végzi a munkát) is feleződnek a költségek mind a munkaerő, mind pedig az építőanyagok esetében.
Igen, mert fűtjük egymást a szomszédokkal
Ahogy a társasházi lakásokban, úgy egy ikerházban is profitálhatsz abból, hogy otthonod egyik oldalról teljesen (szél)védett, ráadásul téli időszakban még a fűtés is melegíti. Márpedig ez a rezsit érezhetően befolyásolni tudja.
Nem, mert túl közel vagyunk egymáshoz
A pénz nem minden, tartja a mondás. Márpedig egy ikerház esetén muszáj számításba vennünk azt a tényezőt is, hogy jó eséllyel soha nem leszünk magunk, hiszen a szomszéd gyakorlatilag szerves része, és szemlélője lesz az életünknek. Mindez persze fordítva is igaz: aki ilyen ingatlanba költözik, az készüljön fel arra, hogy akarva-akaratlanul tud majd egyet s mást a fal másik oldalán élők életéről. Márpedig azok, akik a panellakást elhagyva kertes házba vágyódnak, magányra, nyugalomra és privát szférára is áhítoznak, ezek pedig nem feltétlenül adottak egy ikerház esetében.
Nem, mert a kertem egy átjáróház
Nem csak a magánszféra hiánya lehet problémás, ezen felül is vannak gyakorlati kockázatai az ikerházaknak. Ha nem az észak-déli tengely mentén tükrözik a két házat, akkor az egyik tulajdonosa a tájolás miatt bizony pórul járhat. Ahogy a fekvés a lakás megközelíthetősége miatt is fontos: ha nem az utcafrontról nyílik mindkét ingatlan akkor könnyen lehet, hogy minden alkalommal át kell-e “másznunk” a szomszédokon ahhoz, hogy saját lakásunk bejáratához jussunk. A közös udvar amúgy is nagy toleranciát igényel. Így tehát fontos, hogy minden esetben nézzünk az áron túlra, és mindent mérlegelve döntsünk életünk új színteréről.