Forrás: Europress
Csak úgy dübörög a lakáspiac! Sorra épülnek az új otthonok, miközben a használt ingatlanok is pillanatok alatt találnak új tulajdonosokat. Ha te is épp ilyen nagy befektetés előtt állsz, amihez külső segítségre is szükséged van, járd körbe alaposan a témát, hiszen hitelt csak megfelelő háttérrel és ideális feltételekkel szabad felvenni. De mit jelent a megfelelő háttér? Stabil alapot, amire te és a neked hitelező bank is építhet.
Mennyi önerő kell lakásvásárláshoz 2018-ban
Ez egészen konkrétan egy már meglévő megtakarítást és egy igazolható, biztos jövedelmet jelent, melyek nem önmagukban, hanem a megvásárolni kívánt ingatlan értékéhez képest számítanak. A pénzintézet a hitelbírálat során alaposan megvizsgálja mindkettőt, majd vételár és a rólad készített besorolás függvényében meghatározza a szerződésben felvehető hitelösszeg maximális értékét. Ezzel együtt pedig azt is megszabja, hogy mekkora részt kell saját zsebből fedezned az ingatlanvásárlás során. Persze minden hiteligény egyedi, azért vannak olyan általános szabályok, amelyekhez a banknak igazodnia kell.
Főszabály szerint a hitel maximális összege nem lehet több, mint az ingatlan piaci értékének 80%-a, a fennmaradó összeget pedig a szerződő félnek kell fedeznie önerőből. Gyorsan hozzátesszük, hogy a gyakorlat némileg eltér ettől – nem a hitelfelvevők javára. A pénzintézetek ugyanis 70 százaléknál nagyobb részt nem fedeznek egy ilyen tranzakcióból, azaz nem használják ki maximálisan a törvény adta mozgásterüket. 10 százaléknyi különbség pedig sokat jelent egy ilyen volumennél.
Vegyünk egy konkrét példát: egy 25 millió forintos ingatlan esetében a bank elméletben 20 millió forintos hitelszerződést is köthetne veled, de valószínűleg 17,5 millió forintnál többet nem fog felajánlani. Utóbbinál pedig a vételár és a kölcsön különbözete 7,5 millió forint – ennyi önerő kell a lakásvásárláshoz 2018-ban. (De célszerű ennél többel számolnod, mert az illetékektől kezdve a felújításon át a berendezésig, megannyi egyéb kiadás is felmerül majd.)
Lakáshitel 2018-ban az alábbi célokra nyújtható:
- vásárlásra (családi ház, sorház, ikerház, társasházi lakás, építési telek)
- építésre
- bővítésre
- korszerűsítésre, felújításra
- lakáscélú hitel kiváltására
- tulajdonrész kivásárlására, tulajdonközösség megszüntetésére