Forrás: Europress
Attól a ponttól, hogy eldöntöd, új lakást vásárolsz, egészen addig, míg kényelmesen és elégedetten hátra nem dőlsz frissen szerzett otthonod tökéletesen berendezett nappalijában, sok-sok lépcsőn át vezet az út. És a fokok többségén bizony komoly összegek szállnak ki a zsebedből – hol erre, hol arra. Az ingatlan ára egy konkrét és mindenki által ismert összeg, ahogy azzal is tisztában vannak a legtöbben, hogy – akár új, akár használt lakást vesznek – az esetleges belső munkálatoknak és berendezésnek is megvan a maga költsége. De a kettő között is ott vannak még a lakásvásárlás rejtett költségei, megannyi tétel, melyek egy tapasztalatlan lakásvásárló számára kevésbé láthatók előre. Ezeket szedtük most össze.
Íme a lakásvásárlás rejtett költségei!
A közbenjárók költsége
Amennyiben ingatlanügynökségen keresztül vásárolunk lakást, mindazt, amit megtakarítunk időben és energiában, súlyos forintok formájában fizetjük ki. Egy jó ügynök kapcsolatai, ismeretei és tapasztalatai révén aranyat ér, de szolgáltatásait is ennek a nemesfémnek az árában méri. Az ingatlanügynökként eljáró cég jutalékként akár az ingatlan vételárának 1,75–5 százalékát is elkérheti. Azt már cége válogatja, milyen arányban terheli rá ezt az eladóra és a vevőre, de néhány százezer forintos tétellel mindenképpen számolnunk kell.
A jogszerűség ára
Amint megvan a kiszemelt lakás, és az alku is megköttetett, következik az adásvétel adminisztratív útvesztője, melyen ügyvédi segítséggel juthatunk csak át biztonságosan. A törvény szolgái pedig megkérik az árát szakértelmüknek. Jellemzően az ingatlan vételárának 0,5–1,5 százalékában állapítják meg munkadíjukat.
A leghúzósabb tétel
A lakásvásárlás rejtett költségei között a legnagyobb tételt egyértelműen az ingatlanszerzési illeték jelenti. A jelenlegi szabályozás értelmében 15 millió forintig 2 százalék ennek mértéke, az e fölötti vételár részre pedig 4 százalékot kell fizetni. Alapját az ingatlan forgalmi értéke képezi.
A pénz pénzbe kerül
Amennyiben a lakás vételárának egy részét hitelből fedezzük, a törlesztés során felszámolt kamatok mellett magának a kölcsön felvételének a menete is megterheli a pénztárcánkat. A közjegyzői díj, az értékbecslés, a folyósítási jutalék vagy jelzálogbejegyzés együttesen százezer forintos tételre rúgnak, de ha nem elég körültekintően választunk bankot, ennek a dupláját is elkérhetik tőlünk.