Forrás: Europress
Ilyenkor nagyon fontos szempont, hogy ugyan te szerzel ingatlanvagyont, a gyermeked ellenszolgáltatás nélkül, ajándékba kapja meg a lakást. Ebben az esetben pedig a visszterhes vagyonszerzési illeték és az ajándékozási illeték is felmerül. De vajon hogyan oldhatod meg ezt a kettős illetékkötelezettséget?
Mikor mentesülhetsz az ajándékozási illeték fizetése alól?
Ennek feltétele, hogy az ajándékozott, jelen esetben a gyermeked, 4 éven belül lakóházat építsen, a felépített épület hasznos alapterülete pedig elérje a maximális beépíthetőség 10 százalékát. Ha a 4 év letelt, az NAV megkeresi a hatóságokat, és amennyiben teljesültek a feltételek, törli az illetékfizetési kötelezettséget. Ha mindez nem teljesül, az eredeti megfizetési időponton túl késedelmi pótlékkal kell számolni.
Amit még fontos tudni, hogy mentes ügyletnek minősül illeték szempontjából, a takarékbetét ajándékként való megszerzése. Ugyanez igaz a bankszámlára vagy az azon elhelyezett összegre is.
Az illetékfizetési kötelezettséghez kapcsolódik a bejelentési kötelezettség is. Erről sem szabad megfeledkezni. Az ingatlan tulajdonjogának, illetve a kapcsolódó vagyon értékű jognak a megszerzését az illetékes hatósághoz kell bejelenteni 30 napon belül. Ha ez nem történik meg, akkor bírságra számíthatsz. A bejelentési kötelezettséget illetékmentes esetben is teljesíteni kell.
Az illeték mértéke
Ez eltérő lehet. A visszterhes ingatlanszerzés esetében a lakás illetékének mértéke a forgalmi értékből 4 millió forintig 2%, ha pedig ezt meghaladja az összeg, akkor 4% (egyéb ingatlanok esetében 4%). Az ajándékozási illeték mértéke 18 millió forintig 5%, 18-35 millió között 8%, ez felett pedig 12%. Öröklés esetén ezek mellett az összegek mellett ez 2,5%, 6% és 11%.
Ami fontos
Amikor megtörténik a lakásvásárlás nagykorú gyermek részére, két ügyletet is figyelembe kell venni. Egyrészt a szülő vagyont szerez, így visszterhes vagyonszerzési illetékkel kell számolnia. Másrészt, ugye, ott van az ajándékozási illeték. Ennek feloldására a szülő elajándékozhatja az ingatlanra szánt összeget bankszámláján keresztül gyermeke részére, ezt követően a gyermek megvásárolhatja a lakást, vagyonszerzési illeték kötelezettsége mellett.