Forrás: Getty
Nagyon sokan álmodoznak egy saját otthonról, így amikor elérkezik az a pillanat, hogy végre nekiláthatunk a megfelelő ingatlan keresésének, mindenféle terv nélkül fejest ugrunk ebbe a kalandba. Ez azonban rossz ötlet, ezért összegyűjtöttük, hogy milyen egy lakásvásárlás lépésről lépésre.
Lakásvásárlás lépésről lépésre
#1 – Mik az elképzeléseink?
Mielőtt az interneten elkezdenénk ingatlant keresni, üljünk le és gondoljuk végig, hogy milyen elvárásaink vannak jövendőbeli otthonunkkal szemben, illetve azt is ajánlott letisztázni magunkban, hogy mik azok a dolgok, amik nagyon zavarnának minket. Ezeket jegyezzük fel egy papírra, így amikor úgy érezzük, hogy megtaláltuk a tökéletes ingatlant, elővehetjük a listánkat, és leellenőrizhetjük, hogy ténylegesen megfelel-e az elvárásainknak.
Ennél a pontnál azért érdemes megemlíteni, hogy az elvárásaink legyenek összhangban a költségvetésünkkel, hiszen nincs értelme egy medencés házról álmodozni, ha anyagilag nem engedhetjük meg magunknak. Gondoljuk végig, hogy lakást, iker-, sor-, vagy különálló kertes házat szeretnénk-e. Az ingatlan elhelyezkedése, illetve mérete is lényeges, így ezeket a tényezőket is még azelőtt határozzuk meg, hogy elkezdenénk keresni.
#2 – Az álomingatlan keresése
Ha minden fontos kérdést megválaszoltunk, azaz pontosan tudjuk, hogy mit szeretnénk, akkor indulhat a keresés. Tudni kell, hogy a megfelelő ingatlan megtalálása egy hosszadalmas folyamat, így ne essünk kétségbe, ha még hetekkel később sem találtuk meg az igazit. Ne adjuk fel, legyünk türelmesek! Próbáljunk minél több ingatlant megnézni, összehasonlítani az ár-érték arányukat, hiszen számos ház és lakás túl van árazva. Legyünk tisztában az adott környék kínálatával, hiszen ez a tudás a javunkra válhat a későbbi alkudozás során.
Abban az esetben, ha megtetszett egy ingatlan, ne csak egyszer, hanem többször menjünk el megnézni, beszélgessünk a tulajjal, akár a szomszédokkal is, hiszen az ilyen társalgások során sok mindenre fény derülhet. Ezen kívül természetesen profi segítséget sem árt kérni, ugyanis egy szakértő pontos információt tud nekünk adni az adott ház állapotáról.
#3 – Ügyvéd
Megszületett a döntés? Megtaláltuk az álomingatlanunkat? Ebben az esetben elérkezett az ideje annak, hogy felkeressünk egy ügyvédet, hiszen a lakásvásárlás során többször is szükségünk lesz a segítségére, szaktudására, ő tud utánajárni az iratok hitelességének, és többek között annak is, hogy esetleg van-e bármilyen tartozás a házon. Erre ne sajnáljuk se a pénzt, se az időt, ellenkező esetben akár egy átverés áldozatai is lehetünk.
#4 – Ajánlat
Ha kipipáltuk az előző három pontot, akkor elérkezett az ajánlattétel napja, amikor az eladóval tudatjuk, hogy mennyit szeretnénk fizetni az ingatlanért. Természetesen próbáljunk meg minél jobb árat kiharcolni, továbbá ne csodálkozzunk, ha az eladó előleget kér, hiszen ezáltal tud megbizonyosodni a szándékainkról. Általában az előleg a végösszeg 10-20 százaléka szokott lenni. Nagyon fontos, hogy az előleg visszafizetendő a vevő számára, ha valamilyen oknál fogva mégis visszalépne.
Amennyiben az eladó foglalót kér, akkor már más a helyzet, azt ugyanis csak abban az esetben köteles visszaszolgáltatni, ha miatta hiúsul meg a vétel. Ilyen esetben a foglaló kétszeresét köteles visszafizetni. Ha a vevő gondolja meg magát, akkor búcsút inthet a korábban kifizetett foglalónak.
#5 – Szerződéskötés és fizetés
Az ajánlat elfogadása után az adásvételi szerződés aláírása következik. Ennek megírását mindig az általunk felfogadott ügyvéd intézi, aki továbbá kérni fog az eladótól egy 1 hónapnál nem régebbi tulajdonlapot is. A szerződésben pontosan legyen feltüntetve az ingatlanra bejegyzett összes teher, az eladói jog, a vásárlás, a költözés és az átadás időpontjai.
Ha megtörtént a szerződés aláírása, akkor már csak a fizetés van hátra. Amennyiben hitel segítségével vásároljuk az ingatlant, akkor először az önerőt és a többi költséget szükséges kifizetnünk, majd a fennmaradó összeget a bank a folyamat végén kifizeti, így mi a banknak fogunk tartozni, nem az ingatlan eladójának. Amennyiben nincs szükségünk hitelre, akkor a végösszeget kifizetjük az eladónak, a vagyonszerzési illetéket pedig az államnak kell megtérítenünk, amit a vételár alapján számítanak ki.