Forrás: Getty
Ha ingatlanvásárláson törjük a fejünket, mindig tartsuk szem előtt, hogy kiadás oldalán nem csak a vételárral kell számolnunk, hanem rengeteg más tétellel is. A lakásvásárlás költségei közé többek közt olyan kiadások is tartoznak, mint a vagyonszerzési illeték, vagy az ügyvédi díj. Alábbiakban ezeket mutatjuk be közelebbről.
A lakásvásárlás költségei
Vagyonszerzési illeték
A vagyonszerzési illeték a legjelentősebb költség az ingatlan vételárán, illetve az esetleges felújítási munkálatok díján felül. Ez alapesetben a vételár 4 százalékát jelenti, de többféle módon csökkenthető is. Az egyik lehetőség, hogy amennyiben vásárolunk egy ingatlant, és eladunk egy másikat, akkor mindössze a különbözet után kell megfizetnünk a vagyonszerzési illetéket.
Szintén egy módja az illeték csökkentésének, ha egy egyenesági rokontól, szülőktől vagy házastárstól vásároljuk az ingatlant, akkor ugyanis az adás-vétel következtében nem kell megfizetnünk az illetéket.
Abban az esetben, ha közös ingatlanszerzésről van szó, minden félnek a saját részének megfelelő illetéket kell megfizetnie.
Földhivatali illeték
A következő díj, amit minden házvásárlás esetén be kell fizetnünk, a földhivatali illeték, mely az ingatlan nyilvántartás eljárási díja. Ez ingatlanonként 6.600 forint kiadást jelent. Ezt a közjegyző vagy az ügyvéd szokta befizetni, de természetesen ezt nekünk meg kell térítenünk. Amennyiben sürget minket az idő, azaz nagyon gyorsan be kell jegyeztetnünk az ingatlant, akkor az alapdíjon felül további 10.000 forintot is be kell fizetnünk.
Ügyvédi díj
Mivel ügyvéd nélkül nincs ingatlanvétel, illetve eladás, ezzel a költséggel is számolnunk kell. Az ingatlanvételt kötelezően ügyvédi vagy közjegyzői okiratba kell foglalni, ugyanis enélkül érvénytelen az egész adásvétel. Az okiratot aláíró, továbbá az új tulajdonos vagy tulajdonosok bejegyzését is elintézi.
Mivel hazánkban nincs törvénybe foglalva, hogy kinek kell megfizetnie az ügyvédi illetéket, tehát az eladónak vagy a vevőnek, így ez a döntés teljes mértékben a felekre van bízva. Általánosságban azonban elmondható, hogy a vevő szokta ezt megtéríteni. Ennek mértékét is a vételár határozza meg: az ingatlan árának 0,5 százalékától indul, de akár 3 százalék is lehet. Általában minél olcsóbb egy ingatlan, annál magasabb százalékkal számol az ügyvéd.
Egyéb felmerülő költségek
- Költözés: Erről sokan meg szoktak feledkezni, pedig ennek a díja is jelentős tud lenni. Ez függ attól, hogy mennyi bútort és egyéb ingóságot kell átköltöztetni, illetve az is számít, hogy mekkora táv van a két ingatlan között, azaz milyen messzire kell szállítani.
- Apró javítások: Amennyiben nem egy felújítandó ingatlant veszünk, akkor is számoljunk olyan javításokkal és munkákkal, mint például egy szoba festése vagy a gépek bekötése és beüzemelése.