Forrás: Europress
Ne hagyd magad átverni! Manapság igenis észnél kell lennünk, ha ingatlant vásárolunk. Mutatjuk is az 5 leggyakoribb buktatót, melyekre érdemes külön figyelmet fordítanod.
Lakásvásárlás előtti tudnivalók
1.Nézd meg alaposan!
Lehet, hogy első látásra hibátlannak tűnik egy lakás, de sajnos manapság sok kivitelező pont erre játszik rá. Különösen használt, de felújított ingatlan estében kell óvatosnak lenned, hiszen megannyi trükkel álcázhatják a kontár munkát. Ne legyél szégyenlős, hiszen a saját pénzeddel játszol! Bátran vizsgáld végig a lakás minden helyiségét, mozgass meg dolgokat, nézz be a szekrények mögé, és amiről csak lehet, kérj tájékoztatást vagy igazolást.
2. Ellenőrizzük a tulajdoni lapot!
Ha önállóan vásárolsz lakást – azaz nem szakszerű ingatlanos közvetítésével –, feltétlenül járj utána a lakás tulajdonjogi helyzetének. A tulajdoni lapot könnyen és gyorsan kikérheted a földhivatalból, azon pedig világosan rögzítve vannak a legfontosabb adatok. Látni fogod, kik a tulajdonosok és milyen megosztásban, tényleg tehermentes-e a lakás, illetve előállhat-e valaki bármilyen jogcímen még követeléssel.
3. Készpénz helyett utalás
Az ingatlan vételárának egy részét (az előleget vagy a foglalót) többnyire készpénzben kérik a vásárlótól, de ha csak teheted, kerüld ki ezt. Egyrészt milliókkal a zsebedben sétálgatni az utcán nem a legjobb ötlet, de ami ennél is fontosabb: milliókat felvenni a bankszámládról akár jelentős összegbe is kerülhet. Lesz még bőven kiadásod, ne gyarapítsd feleslegesen.
4. Előleg vagy foglaló?
Ha meghoztad a döntést, és szeretnéd megvásárolni a lakást, az adásvételi szerződés aláírásakor minden bizonnyal le kell tenned az asztalra a vételár egy részét. Ez a foglaló, ami a teljes ár 10-15 százaléka szokott lenni. Ennél magasabb összegbe ne menj bele, hiszen különleges szabályok vonatkoznak rá, melyek értelmében ha mégis visszalépnél a vásárlástól, elveszíted a már letett összeget.
5. Döntsd el, mi marad és mi megy
Amennyiben használt lakást vásárolsz, melyből előtted költözik ki a tulajdonos, feltétlenül állapodjatok meg arról, a vételár fejében mit hagy meg neked, és mit visz magával. Ezeket rögzítsd is a szerződésben, mert több tétel esetén már komoly összegek forognak kockán. Nem mindegy ugyanis, hogy teljes új konyhabútort, tűzhelyet és mosógépet kell-e venned, vagy elég csak egy asztalt beszerezned. Minden egyebet pedig, amit nem írtok a szerződésbe, az előző tulaj vigye magával, máskülönben azok elszállításáról neked kell majd gondoskodnod, ami nem kevés idő és pénz.