Forrás: Getty
Alapvetően 3 kategóriába lehet besorolni a lakásriasztókat aszerint, hogy hol találhatók az érzékelők. Amennyiben attól tartunk, hogy valaki átugrik a kerítésünkön és az udvaron csinál valamit, érdemes kültéri riasztót beszerelni, ami főként infrasorompóval operál. Ha attól is félünk, hogy feltörik az ajtókat és ablakokat, akkor héjvédelemmel kell ellátni az ingatlanunkat, mely általában nyitás- és üvegtörés érzékelőkből áll. Amennyiben ezen felül még az ingatlan belső részét is védeni szeretnénk, akkor jön szóba a beltéri védelem, ahol mozgásérzékelőket szerelnek fel.
Lakásriasztó – Hogyan tervezzük meg?
A tervezésnél fontos, hogy kicsit próbáljunk meg a potenciális betörő fejével gondolkodni. Ez akár még egy kis családi játéknak is jó, hiszen mindenki elmondhatja, szerinte hol és hogyan tudnának a legkönnyebben bejutni az adott ingatlanba. Miután megtaláltuk a leginkább kritikus pontokat, kezdődhet a rendszer valós megtervezése. Sokaknak elég a héjvédelem és a beltéri védelem, de ha biztosra szeretnénk menni, akkor mindenképp jó ötlet a kültéri védelem is, így egy komplex lakásriasztó rendszert kapunk, ami a legnagyobb biztonságot és védelmet adja.
A lakásriasztó rendszer kiépítése
A lakásriasztó kiépítésekor két lehetőségünk van: van vezetékes, illetve vezeték nélküli rendszer. Amennyiben vezetékes rendszert szeretnénk telepíteni, a legjobb megoldás a „csillagpontos”, másnéven „pókháló” kialakítás, ami azt jelenti, hogy minden részegység külön kábellel kapcsolódik a fő riasztóba. A riasztóközpontnak szüksége van még megfelelő áramellátásra, illetve egy telefonvonalra is. A vezeték nélküli rendszerek előnye az, hogy nem kell mindenhova vezetékeket kivezetni, hiszen más módon kommunikálnak a részegységek egymással, illetve a riasztóközponttal. Ide is kell azonban a megfelelő áramellátás, illetve telefonvonal, hiszen így tud majd a riasztó adott esetben jelezni a riasztani kívánt személyeknek, illetve a távfelügyeleti cégnek.
Az ideális rendszer
A megfelelően megtervezett rendszer a következőket tartalmazza:
- egy kültéri sziréna az utca felől, illetve egy beltéri sziréna a lakás központi részén.
- minden nyílászárón nyitás- és törésérzékelők. A szobák sarkaiban mozgásérzékelők, melyek előtt nincs akadály, hogy szabad „rálátásuk” van az egész szobára.
- a fő szobában a riasztóközpont, illetve a kezelő, ahonnan könnyen élesíteni és hatástalanítani lehet a rendszert.