Forrás: Getty
Milyen lehetőségeink vannak lakáshitel nem fizetés esetén?
A legoptimálisabb, ha jól mérjük fel az anyagi lehetőségeinket, mielőtt hitel felvételéhez folyamodunk, illetve a lehető legtöbb bank ajánlata között szétnézünk, ezzel biztosítva azt, hogy a lehető legjobb feltételeket és törlesztést fogadjuk el. Azonban előfordulnak olyan esetek is, amikor a legnagyobb körültekintés mellett is bekövetkezik az adósság fizetésének nehézsége.
Mindenki egyforma elbírálás alá esik?
Szerencsére vannak mérlegelhető dolgok, így beszélhetünk átmeneti és tartós akadályoztatásról. Az átmeneti lehet egy betegségből, balesetből, egy váratlanul felmerülő nagyobb kiadásból fakadó fizetési képtelenség, ami viszonylag rövid ideig áll fenn, így nem sokáig marad fizetetlenül a hitel. A tartós akadályoztatás lehet például a munkahely elvesztése, vagyonközösség megszűnése, ami már komolyabb és hosszabb távú, nehezebben megoldható problémát jelent. A két problémakör más-más elbírálás alá esik, és bankonként is változhat az elbírálása.
Hová érdemes fordulni?
Mindenképpen érdemes jelezni a számunkra hitelt nyújtó intézetnél a problémát, minél részletesebben, majd érdeklődni, hogy mit tegyünk, mi az üzleti szabályzat lakáshitel nem fizetés esetén. A legrészletesebben ők fognak tudni tájékoztatni bennünket a szankciókról, a türelmi időtartamról, az akadályoztató tényezőnknek megfelelően a megoldásról.
Amit a bank ajánlhat számunkra a lakáshitel nem fizetés esetén – természetesen ez pénzintézetenként eltérhet –: futamidő hosszabbítással csökkentheti az aktuális havi törlesztőrészletet, esetleg ajánlhat hitelkiváltó hitelt.
Mindenképpen jeleznünk érdemes a banknak, hogy milyen változás történt az anyagi lehetőségeinket illetően, mert ha nem jelzünk, csak nem fizetjük a törlesztőrészletet, akkor elindul egy olyan folyamat, amit sokkal nehezebb megállítani. Fizetési felszólítást fognak küldeni, majd, ha arra sem reagálunk, megszüntetik a szerződésünket, bírósági végrehajtás indul, amely által akár árverezésig is juthat az ügy. A végrehajtás során felmerülő költségek jelentősek, és egy ilyen szomorú helyzetben ez is az adóst terheli.
A pénzintézetek számára is elsődleges szempont, hogy a hitelszerződés megmaradjon, így közös érdek az áthidaló megoldás megtalálása, ezért a bank is igyekezni fog, hogy meglegyen az optimális megoldás a szerződés életben tartására.