Forrás: Getty
Az utóbbi években nemcsak a lakáspiac felívelése folytatódott, hanem ezzel párhuzamosan a lakáshitelek iránti érdeklődés is jelentősen megnőtt, melynek egyik oka a lakásvásárláshoz szükséges kedvező hitelkamat.
A hitelügyintézés fontosabb állomásai a követkzők:
- Tájékoztatás
- Hiteligénylés
- Hitelbírálat
- Szerződéskötés
- Folyósítás
- Törlesztés
Alapvetően két fő hiteltípust különböztetünk meg:
- Piaci kamatozású lakáshitel: ezt a hitelt önállóan vagy állami támogatású hitel mellé kiegészítésként is lehet igényelni. Ezeknek a hiteleknek a feltételeit és árazását a jogszabályi kereteket és a piaci viszonyokat figyelembe véve minden egyes bank maga határozza meg.
- Kamattámogatott lakáshitel: kamattámogatott hiteleknél az állam a kamattámogatás időszaka alatt, azaz a futamidő meghatározott időszakára, a kamat megfizetéséhez támogatást nyújthat. Ez a hitel akkor igényelhető, ha az adott bank hitelezési feltételein túl az igénylő megfelel a vonatkozó jogszabályi feltételeknek is.
A bankok kínálata is igen szélesnek mondható, így sokféle élethelyzethez adhatnak kedvező megoldást. Elmondható, hogy azok a hitelek a legolcsóbbak, melyeknél a törlesztőrészlet egy éven belül is változhat, míg a valamivel drágább opciót a rögzített hitelek jelentik, ahol a törlesztő több évre (akár a futamidő végéig) kiszámítható marad.
Két alapvető tényező befolyásolja a mozgásteret, mégpedig a megvásárolni kívánt ingatlan értéke és természetesen a jövedelmi háttér, melyet a hitelbírálat során részletesen megvizsgál a bank.
Minden hiteligény egyedi, mégis vannak olyan általános szabályok, amelyeket figyelembe vesz a pénzintézet:
- A hitel maximális összege nem lehet több, mint az ingatlan piaci értékének 80%-a. Viszont az általános gyakorlat alapján a bankok a fedezetül felajánlott ingatlan legfeljebb 60-70%-áig mennek el. A fennmaradó összeget pedig önerőként kell előteremteni a lakásvásárláshoz.
- Emellett azt is figyelembe kell venni, hogy az összes havi törlesztés nem haladhatja meg a jövedelem 50%-át (400 ezer forint havi jövedelem fölött 60%-át).