Forrás: Europress
A jó hír az, hogy a komposztálás lakásban sem lehetetlen küldetés. Mutatjuk, hogyan csináld.
Mit komposztálhatsz?
Az első és egyben legfontosabb kérdés, amelyre választ kell kapnod, hogy egyáltalán mit lehet komposztálni. Az alábbiakat mindenképp a komposztba dobhatod: gyümölcs-és zöldséghéjak, összetört tojáshéj, kávézacc, teafilter, tealevél, virágföld, komposztálható papír, főtt tészta és rizs, dióhéj, tofu, elpusztult növények, fűszerek, magvak, faforgács, fűrészpor, bambusz fogkefe, lebomló termékek.
Miben tárold?
Mielőtt nekilátsz a komposztálásnak a lakásban, ellenőrizd, hogy hova viheted a komposztálható hulladékot. Szerencsére már számos helyen elfogadják, beveszik a komposztot. Ezután egy tetővel ellátott rozsdamentes acél vödör lesz a legjobb választás. Ezt lehetőleg tartsd minél közelebb a többi szeméthez, és mindenképpen rendelkezzen egy tetővel. A kéretlen kártevők ellen így a legegyszerűbb védekezni, aminek köszönhetően nem lepik el az egész lakást.
Komposzt fagyasztás
Ha nincs elegendő helyed, de van egy szép nagy fagyasztód, akkor a komposztálásra ítélt maradékot le is fagyaszthatod. Így nem büdösödik, és le sem bomlik addig, amíg ki nem viszed a gyűjtőhelyre. Ezzel rengeteg időt nyerhetsz, ami által nem vész kárba a komposztod.
Apró segítők
Ha természetbarát vagy, és nem undorodsz az élőlényektől (melyek nem mellesleg nagyon fontos szerepet töltenek be az élet körforgásában), akkor tegyél a komposztanyagba kukacokat, gilisztákat. Ha vannak gilisztáid, hátra is dőlhetsz, mert megoldják helyetted a munkát, így neked már csak meg kell várnod, hogy végezzenek.
Fontos tudnod, hogy a gilisztakomposztáló teljesen szagtalan, csendes és a legtermészetesebb megoldás, tehát bátran gondolkozz ebben a megoldásban is.
Emellett a komposztálás során keletkezett anyag, a humusz, a növényeidnek is segítségére lesz. Nyugodtan helyezd a gilisztakomposztálóból maradt anyagot a szobanövényeid alá. Hálásak lesznek, és gyönyörűbbek, mint valaha.
Ne tartson vissza az, hogy lakásban élsz, hiszen a komposztálás könnyen megoldható, és az éves hulladékod 20-30 %-át letudhatod természetesen és csendesen úgy, hogy még jót is teszel a környezetednek.