Forrás: Europress
Ez az újdonság a döstädning, ami magyarra fordítva annyit tesz: haláltakarítás. De mielőtt bárki valami morbid dologra gondolna, a kifejezés ennél szolidabb tartalommal bír. Gyakorlatilag egy életszervezési rendszer, mely alatt a személyes holmik szortírozását és a saját élettér rendrakását értik az északiak.
A döstädning elsősorban az 50 év feletti embereknek fogalmaz meg elveket arra vonatkozóan, hogyan tehetik rendbe otthonukat, készülve arra, hogy ha menniük kell, gyermekeik és unokáik ne a káosszal szembesüljenek majd a gyász legmélyebb pillanataiban. Szomorú hangvételű ötlet ez a svédektől, de ha jobban belegondolunk, egy rendkívül előrelátó és tudatos életforma alapjait igyekeznek letenni vele.
A döstädning nem arról szól, hogy egy bizonyos kor felett mindentől szabaduljon meg az ember, ami a feltétlenül szükséges körön kívül áll. Sokkal inkább arról, hogy emelje ki magának a lényeget, és csak olyan dolgokkal vegye körbe magát, ami valóban boldoggá teszi. Nem egyszerű portalanítás és csomagolás ez, inkább valami, ami segít a hétköznapokat kiegyensúlyozottabbá tenni.
Mit jelent ez a gyakorlat nyelvére lefordítva?
– Tisztában kell lennünk azzal, hogy ez egy komplett életmód- és szemléletváltás, ami nem megy egyik napról a másikra.
– Ahogy rendszerezzük otthonunkat, el kell kezdenünk azon gondolkodni, mit és hogyan akarunk magunk után örökül hagyni. Nem egyszerű folyamat ez, de meg kell maradnunk a gyakorlatias szempontoknál, és nem engedhetjük, hogy az érzelmek túlságosan elsodorjanak minket.
– Be kell avatnunk a családot és a barátokat is.
– Mindazokat a holmikat, amikre már nincs szükségünk, ajándékozzuk el rokonoknak, barátoknak, kedves ismerősöknek. Ez egy lassú, de szép kifutású folyamat, hiszen azok a dolgok, melyekre mi már nem tartunk igényt, olyan helyre kerülnek, ahol még hasznukat látják.
– Kezdjük a gardróbbal! Azért ott, mert valószínűleg ott van a legkevesebb olyan személyes dolog, amihez mély érzelmek kötnek minket. Fontos, hogy az elszakadásban is megtartsuk a fokozatosságot.
– Bár első hallásra nyomasztó és szomorú mindaz, amiről a döstädning szól, valójában az egész felfogható úgy is, mint egy terápiás folyamat. Leginkább egy visszatekints az életükre, és számvetés mindazzal, ami igazán fontos nekünk. A múltban kutatva sorra jönnek majd elő az igazán boldog pillanatok, melyekből a jelenben is táplálkozhatunk.
– Végezetül: ne csupán az 50-es éveikbe lépők kezdjék el követni ezeket az elveket, hiszen döstädning bármely életkorban segíthet rendszerezni a mindennapokat.
Forrás: elledecor.com