Forrás: Europress

Igazi ezermester vagy, és szükséged lenne egy kéményre? Az első gondolatod, hogy „ááá, majd megoldom én”? De tényleg lehetséges a kémény építése házilag? Mi ennek a módja, és hogyan fogj hozzá?
Mi is az a kémény?
A kémény a kazános fűtés során keletkezett égéstermék elvezetésére szolgál. Ezzel nem árultunk el újat. Állhat önmagában, vagy lehet a házad része, de fő funkciója, hogy megszabadítson a füsttől, és segítse az égést. Így vitathatatlanul fontos szerepet játszik a fűtés során. Amire mindenképpen oda kell figyelned, hogy a kémény huzatát pontosan ki kell számolni a biztonság és hatékonyság érdekében. A kéménynek megfelelő tisztító, bekötő, kondenzürítő és kitorkolló elemeket is kell tartalmaznia.
Milyen kémények közül választhatsz?
Ez tüzelőanyag és készülékfüggő. De az is sokat számít, hogy milyen a tüzelőberendezés típusa, illetve milyen kivitelezéssel készül a kémény. Ha a kémény építése házilag történik, ezek közül választhatsz:
- falazott, kisméretű, béleletlen téglás kémények már csak vegyes tüzelésű kazánok, fatüzelésű kályhák és kandallók esetén működnek. Ennek megépítéséhez szükséged lesz egy érvényes kéményseprő-szolgáltató által kiállított tervfelülvizsgálati jegyzőkönyvre.
- előregyártott elemekből is készíthetsz kéményt.
- lehetőséged van szerelt kéményre is, amely egyszerű megoldás. Kész épületekbe is behelyezheted, ellenáll az időjárásnak és a hőnek, nem rothad el, könnyen tisztítható. Szükség szerint alakíthatod és áthelyezheted, az ára pedig kedvezőbb. Ha házilag akarsz kéményt elhelyezni, ez egy jó megoldás. Ráadásul a szabványoknak is megfelel.
A kémény bélelése
A legtöbb szén-monoxid mérgezést a béleletlen kémények okozzák. Vízzel keveredve a szén-monoxid savas folyadékot alkot, amely tönkreteszi a betont, téglát, maltert. Réseket képez a kémény falában, ez pedig beszivárog a lakásba és mérgezést okoz. Éppen ezért a kémény bélelése kötelező! Ez készülhet alumíniumból, saválló koracélból, kerámiából vagy műanyagból is.
A kéményépítés fő szabályai
Építésüket tervezni és méretezni kell. A bélelést, építést, javítást csak az erre jogosult személy végezheti. Ha a kémény falazott, anyaga csak nagy szilárdságú kis méretű tömör tégla lehet. Kötelezően el kell látni saválló acélbéléssel is.
A kéménynek a gyártó által kiállított megfelelőségi nyilatkozattal, műbizonylattal, a minőségi tanúsítvány egy példányával, valamint a kéményépítő szakember által kitöltött kivitelezői nyilatkozattal kell rendelkeznie a sikeres kéményseprői vizsgálat reményében.
Tehát, ha biztosra akarsz menni, bízd szakemberre a kéményt, de legalábbis alaposan tervezd meg és ellenőriztesd az elkészülést követően.