Forrás: Getty
Milyen anyagú kaspót válasszunk?
A megfelelő anyagú kaspó kiválasztása során mindig azt tartsuk szem előtt, hogy milyen célra lesz használva. A műanyagból vagy üveggyapotból készült darabok nem nehezek, így ezeket rendkívül könnyen át tudjuk tenni az egyik helyről a másikra. Épp ezért olyan növényekhez ajánljuk őket, melyeket télen egy meleg helyen kell elszállásolni. Ezekből a fajta edényekből már olyanokat is lehet kapni, melyekbe bele van építve egy kisebb víztároló. Ezzel ellentétben a kerámia kaspókba olyan növényeket ültessünk, melyeket nem kell mozgatni. Az üveggyapotból készült kaspók például 70 százalékkal könnyebbek, mint az agyagból készült darabok. A terrakotta edényeknek jó a levegőáteresztő képességük, a vizet pedig kisebb adagokban adják le.
Melyik forma melyik növényhez illik?
Szukkulens növények számára az alacsony kaspók jelentik a legjobb választást, melyek keskenyek is lehetnek, ugyanis a pozsgásoknak nincs szükségük mesterséges víztárolóra, mert ők maguk is el tudják raktározni a vizet. Ezzel szemben a korán virágzó növényeknek széles kaspó kell, ellenkező esetben elkezdhetnek rohadni. A magas edények az olyan mély gyökerű növények számára ajánlott, mint például a rózsa, ugyanis az ilyen fajta virágoknak lefelé is szükségük van helyre.
Honnan lehet tudni, hogy egy kaspó fagyálló?
A műanyagból készült darabok jól bírják a fagyot, míg a kerámiából készülteknél a hangja árulja el, hogy kint lehet-e hagyni őket a mínuszokban vagy sem. Ehhez kopogtassuk meg: minél magasabb a hangja, annál ellenállóbb.
Miért kell átültetni a növényeket?
Általánosságban elmondható, hogy a növényeket a tápanyagellátás miatt szükséges átültetni. Ezt legalább 2-3 évente ajánlott megcsinálni, és ekkor a gyökereket is bátran vágjuk vissza, ezáltal ugyanis segítjük az új gyökerek képzését, melyek feladata a tápanyagok felvétele. Ezen kívül azért is ajánlott a növényeket egy nagyobb kaspóba ültetni, mert így több helyük lesz a növekedésre.