Forrás: Getty
#1 – Korai készülődés
Számos olyan étel van, melyet már előre el tudunk készíteni, és a nagy napig lefagyasztani. A szószokat, de akár a töltelékeket is elkészíthetjük pár nappal korábban, így aznap mindössze időben kell kivennünk ezeket a fagyasztóból, hogy tovább tudjunk dolgozni, és folytathassuk a főzést. Az is nagy segítség, ha a például zöldségeket már előző nap feldaraboljuk, így ezzel is rengeteg időt nyerünk.
#2– Töltsük fel a készleteket
Bizonyosodjunk meg arról, hogy elegendő étel van otthon, de természetesen ne essünk túlzásba! Mivel a karácsony utáni napokban a legtöbben maradékokon élnek, olyan élelmiszereket érdemes pluszba beszereznünk, mint például burgonya, sajt vagy péksütemény.
#3 – Terítés
Miután gyönyörűen megterítettünk, mindenféleképpen üljünk le az asztalhoz, és próbáljuk ki, hogy kényelmesen elférünk-e, nincsen-e útban az asztaldísz vagy a gyertyák, illetve az is nagyon lényeges, hogy ezek ne vonják el a figyelmet az ünnepi ételekről, hiszen azoknak kell a középpontban lenniük.
#4 – Evőeszközök
Akkor sem kell pánikba esnünk, ha ugyanabból a stílusú evőeszközből nincs elegendő mennyiségünk, ugyanis az is fantasztikusan mutat, ha vegyítjük a meglévőket egymással. Az egységes kinézetet akár azonos színű szalvétákkal is megteremthetjük.
#5 – Ne komplikáljuk túl!
Ne olyan fogásokat találjunk ki, melyeket még sosem készítettünk el, hiszen akkor azon fogunk stresszelni, hogy ezek hogyan sikerülnek. Olyan ételeket főzzünk és olyan süteményeket süssünk, melyek elkészítésétől nem ráz ki a hideg, mert pontosan tudjuk, hogy mire kell figyelnünk annak érdekében, hogy mennyei legyen a végeredmény.
#6 – Osszuk ki a feladatokat
Ne csak mi dolgozzunk! Bátran kérjük meg a család többi tagját, hogy ők is vegyék ki a részüket. Aznap estére akár kinevezhetünk külön felelősöket a különböző feladatokra, így valaki feleljen az italokért, míg a másik a terítésért, a harmadik a rendért… Ezáltal nem csak az előkészületek során nem fogunk stresszelni, hanem akkor sem, amikor már megérkeztek a vendégek.
#7 – Legyünk jókedvűek
Az egyik legfontosabb tanács, amit adhatunk, hogy legyünk jókedvűek, hiszen egy kellemes hangulatú ünnepi vacsora legfontosabb feltétele egy nyugodt és boldog házigazda. Próbáljunk nem stresszelni a sütés és főzés miatt. Mindig azt tartsuk szem előtt, hogy ha mi jól érezzük magunkat, akkor a vendégeink is jól fogják.