Forrás: Getty
A mikulásvirág mindig jó ötlet télre, hiszen a piros színével nem csak karácsonyi hangulatot teremt, de téli virágzásának köszönhetően a leghidegebb évszakban sem maradunk virágok nélkül. A mikulásvirág karácsonyi ajándéknak is nagyon szuper, ezért mindenképp érdemes tisztában lennünk a gondozásával, hogy minél szebb állapotban adhassuk át a megajándékozottunknak. Íme 12 aranyszabály, amit a mikulásvirág gondozásakor be kell tartanunk, hogy minél tovább szép legyen növényünk.
Vásárláskor ezekre ügyeljünk:
1. szabály: Jó helyről vásároljuk
A mikulásvirág nem túlságosan igényes növény, azonban ha olyan szupermarketből vásároljuk, ahol nem jól tartották, sajnos nálunk sem lesz sokáig szép, hiába teszünk meg mindent érte. Ezért az első aranyszabály, hogy jó helyről szerezzük be, azaz kertészetekből vagy virágboltból, ahol a vásárlásunk előtt jól tartották.
2. szabály: Vizsgáljuk meg vásárlás előtt
A mikulásvirágot csak akkor vásároljuk meg, ha piros levelei szépek és egészségesek. Vásárlás előtt vizsgáljuk meg az virágait, az apró sárga bimbókat a növény közepén, és csak akkor hozzuk el, ha azok is egészségesek.
3. szabály: A talaj állapota se mindegy
A mikulásvirág nem szereti a túl sok vizet, sem a teljes szárazságot, ha ezek nyomát látjuk a növény talaján, inkább ne vásároljuk meg a virágot.
4. szabály: Tartsuk melegen a hazaúton is
Ha megtaláltuk a tökéletes növényt, próbáljuk minél melegebben tartani (becsomagolni), hiszen a 12-15°C-nál hűvösebb nagyon megviseli, és akár maradandó károsodás érheti.
Locsoláskor:
1. szabály: Ne locsold túl
A mikulásvirág nagyon rosszul viseli, ha túl van öntözve, hiszen elrohadnak a gyökerei. Helyette locsold sűrűbben, de apró mennyiségekkel.
2. szabály: Figyeld a leveleit
Ha a mikulásvirág levelei elsárgulnak vagy lehullanak, akkor nem jól locsoljuk. Ez a tünet általában túllocsolásról árulkodik.
3. szabály: Vizsgáld a talaját
A mikulásvirágnak egyáltalán nem nagy a vízigénye, ezért csak akkor locsoljuk, ha már szemmel láthatóan száraz a földje.
4. szabály: A víz hőmérséklete
A mikulásvirág a szobahőmérsékletű vizet preferálja. Locsolás előtt hagyjuk állni a vizet 1-2 óráig, hogy a víz melegedhessen, mielőtt a növényre öntjük.
5. szabály: Kevesebbet többször
Ha nem vagyunk biztosak a vízigényében, inkább szárazon tartsuk, mintsem nedvesen. Öntözzük többször kisebb mennyiségű vízzel, hogy biztosan elkerüljük a túlöntözést.
Így helyezd el a növényed:
1. szabály: Fény és meleg
A mikulásvirág fény- és melegkedvelő. Radiátor mellé elhelyezhetjük. Viszont a huzatos helyeket nem kedveli, ezért ajtóba, kandalló mellé vagy folyósóra ne tegyük.
2. szabály: Fontos a megfelelő hőmérséklet
A mikulásvirág 15-22 °C-os szobában érzi magát a legjobban, ezért például a nappali ablaka szuper hely neki.
Így gondozd a virágzása után:
1. szabály: Metsszük meg
Ha elnyílt a mikulásvirág, metsszük meg az elhalt részeit. Ilyenkor a hűvösebb, 10-13°C-ban szeret lenni. A következő karácsony előtt novemberben pedig helyezzük meleg helyre, hogy újra kivirágozhasson.