Forrás: Getty
Elegendő mozgás és ingergazdag környezet
Ha elegendő mozgási lehetőséget és kellően ingergazdag környezetet biztosítasz a kedvencednek, valószínűleg csekélyebb érdeklődést fog mutatni az ajtón kívüli világ iránt.
Persze, ha a lakótér mérete nem teszi lehetővé a szabad rohangálást, akkor talán továbbra is kint adott erre az ideális terep, ám ellenőrzött körülmények között, a jelenlétedben. Kutyáknál a rendszeres séta mellett a szabályoknak és az állat igényeinek megfelelő futtatás segíthet, cicáknál pedig az, ha megszoknak egy olyan napirendet, aminek a részeként akár ki is mehetnek, ha van erre igényük. Ha nagyvárosban laksz, kifejezetten kistestű vagy nagyon idős a kedvenced, esetleg más okból kifolyólag nem érzed biztonságosnak kiengedni a szabadba, akkor biztonságos nézelődő helyet tudsz neki kialakítani az erkélyen vagy az ablakban.
Inkább jutalmazás, mint büntetés
Bár nagy lehet a kísértés, hogy egy-egy szökési akció után megmutasd, hogy nem szabad ezt csinálni, az állat valójában nem fogja fejben összekötni a szökés tényét és a büntetést: jó eséllyel csak az tudatosul majd benne, hogy kiabál vele az, akiben megbízik. Éppen ezért a jutalmazás sokkal célravezetőbb nevelési eszköz a büntetésnél. A kutyákat könnyebben megtaníthatod arra, hogy jutalomfalat jár, ha távol maradnak a nyitott ajtótól, ám a cicák is gyakran választják a finomságot a szabadság helyett. A kutyusodat természetesen kutyaiskolába vagy kiképzőhöz is elviheted, ha szeretnéd elérni, hogy engedelmesebb legyen.
Szökésgátló nyakörv
A szökésgátló nyakörvek fogadtatása igen ellentmondásos: vannak, akik rajonganak érte, míg mások egyáltalán nem szeretnének ilyet tenni a kedvencükre. A koncepció lényege, hogy a nyakörv enyhe elektromos impulzussal vagy más módon jelez, ha az állat átlépte a számára engedélyezett zóna határát. Előnye, hogy akkor is vigyáz a kedvencedre, amikor éppen nem tudod szemmel tartani, hátránya pedig, hogy gyakorlatilag nem akadályozza meg a szökést.