Forrás: Europress
Az utóbbi években a fogyasztói társadalom csúcsa a karácsonyi időszak, már októberben és novemberben is rekordok dőlnek meg a kereskedőknél, rengeteg szemetet és fölösleges dolgot felhalmozva ezzel a háztartásokban. Nem mehetünk el szó nélkül a probléma mellett, pláne ha egész évben arra törekedtünk, hogy kisebb ökológiai lábnyomot hagyjunk magunk után. Nemcsak a főzésben, hanem a dekorációban és az ajándékok vásárlásában is törekedhetünk a hulladékmentességre. A karácsonyi időszak ebből a szempontból próbatétel, ugyanis ilyenkor hajlamosabbak vagyunk elcsábulni mindenféle mesés dekorelem vagy ajándék után. Tippjeinkkel segítünk, hogy a hulladékmentes karácsony ne csak álom maradjon.
Az ajándékok
Kevesebb, kisebb és saját készítésű. Lehetne idén akár ez is a jelszó az ajándékvásárlások során. Hogy hogyan? Szűk családi körben húzzátok ki egymás nevét, így csak egy embernek kell ajándékot venned vagy készítened. Határozzatok meg egy limitet, amit nem léphettek túl, és igyekezzetek olyan ajándékokat adni egymásnak, melyek inkább jelképesek, mintsem drágák. Így kevesebbet fogsz költeni, és kevesebb csomagoló anyagot használsz majd fel.
A csomagolás
Próbálj meg egyszerű, újrahasznosított papírból készült csomagoló anyagot beszerezni. A díszítéshez használd a természet segítségét: termések, fenyőág, apró csipkebogyók gyönyörűen fognak mutatni a dobozokon. A papírt, ha óvatosan bontod le a dobozokról, akár jövőre is felhasználhatod.
A karácsonyfa
Az élő fa hozzájárul a karácsonyi hangulathoz, azonban sorsuk az ünnepek után megpecsételődik, és a kukában végzik. Idén cseréppel együtt vegyél fát, majd utána ültesd ki a kertbe. Ha nincs kerted, akkor vidd el valamelyik rokonnak, akinek van, és ültessétek el együtt januárban.
Az ételek
Csak annyit főzz, amit előre láthatóan meg fog enni a család. Fölösleges hatféle süteményt készítened, ha összesen négyfős a család. Ha mégis marad ennivaló, fagyaszd le időben, vagy juttasd el a rászorulóknak. Az ünnepi időszakban sok helyen szerveznek ételgyűjtést.
A díszítés
Hidd el, bőven elég az a mennyiségű dísz, ami már tavaly is megvolt. Ha mégis szeretnél újakat, akkor olyan megoldásokat keress, melyeket otthon is el tudsz készíteni. Gondolj bele, ezeket a díszeket maximum egy hónapig használod, az év többi részét pedig egy doboz mélyén töltik. A tárolásukra is fokozottan figyelj, így a következő évben is tökéletes állapotban lesznek. Használj örökzöldeket és természetes anyagokat a műanyag díszek helyett.