Forrás: Getty

Gyakori hibák az élelmiszerek tárolásánál, ezekre figyelj, hogy sokáig friss maradjon az étel

Ha te is azok közé tartozol, akik a hűtőbe pakolást igyekeznek gyorsan letudni vásárlás után, és pár órával később már arra sem emlékeznek, mit hova tettek, akkor valószínűleg érdemes változtatni az élelmiszer-tárolási stratégiádon. Az ételek ugyanis hamar tönkremehetnek, vagy különféle baktériumokkal fertőződhetnek, ha nem vagy elég figyelmes. Lássuk, mik azok a hibák, amiket a legtöbben elkövetnek.

1. Megmosod a gyümölcsöket, majd nedvesen teszed a hűtőbe

A zöldségek és gyümölcsök leöblítése hűtőben tárolás előtt nem a legjobb döntés eltarthatóság szempontjából. A nedvesség ugyanis elősegíti a különféle baktériumok és penészgombák szaporodását, amelyek még a hideg hűtőszekrényben is vígan túlélnek. Ha szükségesnek tartod, hogy megmosd a gyümölcsöket és zöldségeket, akkor várd meg, amíg teljesen megszáradnak, csak utána tedd őket a hűtőbe. De a legjobb, ha inkább közvetlenül fogyasztás előtt mosod meg ezeket.

2. Nem feded le az ételt, mielőtt a hűtőbe teszed

Ne rakd be a hűtőbe az élelmiszereket fedetlenül. Ugyanis egyes mikroorganizmusok (például a penészgombák és az élesztőgombák) a hűtőszekrény nyirkos, hideg hőmérsékletén is jól szaporodnak, spóráik a levegőbe jutnak, majd a többi ételre is átkerülnek. Ha szeretnéd elkerülni az ételek idő előtti megromlását, akkor érdemes fóliával lefedni vagy zárt tárolóba helyezni az élelmiszereket, mielőtt a hűtőbe helyezed őket.

3. Nem a megfelelő polcra pakolsz

Problémát okozhat, hanem figyelsz oda az élelmiszerek helyes elhelyezésére. Például ha a fagyasztóból átteszel egy terméket a hűtőbe, akkor azt mindig a legalsó polcra helyezd. A magasabb polcokról ugyanis a kiolvadó nyers hús vagy hal leve más termékekre csöpöghet, és betegséget okozó baktériumokat terjeszthet. A nyers húsokon előfordulhatnak olyan baktériumok, mint a szalmonella vagy az E. coli, amelyek a főzés során hőkezelés hatására elpusztulnak, azonban a hűtőben tárolva átterjednek más termékekre (például a nyersen fogyasztott salátára és más zöldségekre). Éppen ezért a nyers húsokat mindig az alsó polcokon, lefedve tárold.

Figyelj oda a tojások elhelyezésére is. Nem túl praktikus megoldás a hűtő ajtajába helyezni őket, mert az ajtó nyitogatásával hőingadozásnak, beáramló meleg levegőnek vannak kitéve, így hamarabb megromlanak. A tojásokat a hűtő leghidegebb részén, az alsó polcok hátsó felében tárold. A legjobb, ha zárt tojástartót használsz, hogy a tojáshéjon lévő szennyeződések ne kerülhessenek át más ételekre.

4. Túl sokáig tárolod a maradékokat

Ha hétvégén több napra előre megfőzöd az ételeket, akkor nagyon figyelj a mennyiségre. Csak annyi ételt tárolj a hűtőben, amennyit 3-4 nap alatt elfogyasztasz. Ami ezen felül marad, azt inkább a fagyasztóba helyezd. Néhány nap elteltével ugyanis elszaporodnak a különféle mikroorganizmusok az ételekben, ráadásul a levegőből baktériumok és penészspórák is kerülhetnek rájuk. Azért is érdemes betartani ezt a 4 napos szabályt, mert a betegségeket okozó kórokozók nem minden esetben változtatják meg az étel színét, megjelenését és illatát – azaz ránézésre nem biztos, hogy észreveszed, hogy ott vannak.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.